30. ledna 2014 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nevracejí vám na stravenky? S mobilem zaplatíte do koruny

Platba stravenkami - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba stravenkami - ilustrační foto. | foto: MAFRA – František Vlček

PRAHA Na český trh míří první projekt elektronických obědových stravenek pro zaměstnance. Lidé si mohou vybrat z nabídky téměř tisíce restaurací, kde jde platit bezkontaktní kartou či pomocí aplikace v mobilním telefonu. Společnost Benefit Management již ukončila pilotní testování, které běželo od září loňského roku.

Plán na zavedení e-stravenek v listopadu zveřejnila i společnost Chèque Déjeuner. V Evropě již využívají e-stravenky lidé v 14 zemích, v některých státech ale pokus o jejich zavedení skončil neúspěchem.

"Potřebu přejít k elektronické variantě stravenek nám zdůrazňuje většina klientů. Rozhodujícím impulsem pro spuštění tohoto projektu však bylo velké rozšíření smartphonů a výrazné snížení jejich ceny v posledních dvou letech," uvedl ředitel společnosti Benefit Management Václav Kurel.

Češi a stravenky

Papírové stravenky dosud patří mezi nejrozšířenější benefity pro zaměstnance. V Česku je využívá asi 27 procent zaměstnanců, tedy asi 1,3 milionu lidí, kteří je uplatňují v 25 tisících restauracích a obchodech.

Firem, které stravenky poskytují, je 100 tisíc. Hodnota loni vydaných stravenek dosáhla 16 miliard. Průměrná hodnota stravenky v Česku je přitom 79 korun.

Nejčastějšími poskytovateli stravenek v Česku jsou společnosti Sodexo, Edenred (Accor) a Chèque Déjeuner.

Zaměstnanci si mohou v praxi při platbě v restauraci vybrat zda budou platit bezkontaktní kartou či pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Podle firmy zákazníci oceňují především snadnou manipulaci, rychlost, pohodlí a také to, že mohou platit přesně na koruny a nesetkávají se s nápisem "Na stravenky nevracíme". Samotná platba trvá asi 15 vteřin.

E-stravenku bude možné uplatnit pouze v provozovnách, které budou mít smlouvu s danou stravenkovou společností. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tvoří provize pro stravenkové společnosti až čtyři procenta.

"Pro provozovatele restaurací je mnohem lepší, když zákazník stravenkami neplatí. Je ale důležité podporovat veřejné stravování, určitě by to šlo i jinými cestami. U těch elektronických stravenek je administrativa proplacení zpět mnohem jednodušší, druhá věc je kolik lidí to bude používat," uvedl Stárek.

Půl trhu do čtyř let

Se stravenkami je možné platit i v e-shopech, například při objednání dovozu jídla na pracoviště. Papírové stravenky ale prý z trhu nezmizí. "Očekáváme, že do čtyř let se bude 50 procent stravenek vydávat v elektronické podobě," uvedl Kurel.

Podle nezávislého průzkumu poradenské společnosti PwC ČR se ve 20 z 25 zkoumaných zemí Evropy vydávají stravenky v elektronické či papírové formě. Přitom ve 14 zemích jsou již k dispozici elektronické stravenky. V Evropě jsou e-stravenky známy již od roku 2008.

"V Rakousku se elektronické stravenky příliš neujaly a i nadále jsou poskytovány zejména stravenky papírové. Německo plánuje zavedení elektronických stravenek v průběhu roku 2014. V Rumunsku byl realizován pokus o zavedení elektronických stravenek, ale nebyl dokončen a stravenky jsou poskytovány nadále pouze v papírové formě," uvedla Markéta Krejčová z PwC. Na Slovensku projekt elektronických stravenek nevyšel.

Společnost Edenred uvedla, že zatím nezvažuje uvedení elektronických stravenek na český trh. Podle jejich průzkumů není ještě český trh na tento produkt připraven.

"Zájem o elektronické stravenky totiž deklaruje jen malá část restaurací a počet míst, kde by se s nimi dalo zaplatit, by byl v porovnání s papírovými stravenkami výrazně menší. Toto omezení by pak podle našeho průzkumu odradilo uživatele stravenek - plné tři čtvrtiny respondentů uvedly, že by neakceptovaly snížení počtu provozoven," uvedla marketingová ředitelka Edenred Daniela Pedret.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...