Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nizozemsko čeká exodus Poláků či Rumunů. Vrací se domů kvůli vyšším platům

Nizozemsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

AMSTERDAM/PRAHA Nizozemsko čeká exodus pracovníků ze zemí střední a východní Evropy jako je Polsko, Rumunsko či Bulharsko. A důvod? Jejich domovské ekonomiky rostou a ruku s tím i mzdy.

Vyplývá to z nedávno zveřejněné analýzy nizozemské banky ABN Amro. Podle té je v současnosti na odchodu ze země asi čtvrt milionu Poláků, Rumunů a Bulharů, kteří v zemi tulipánů pracují za nízkou mzdu a navíc mají uzavřené jen krátkodobé pracovní smlouvy.

Příčina, proč se lidé raději vrací do své domoviny, je přitom nasnadě. Meziroční tempo hospodářského růstu, který podle dat eurostatu v Polsku dosahoval v prvním čtvrtletí letošního roku 4,7 procenta, v Rumunsku dokonce 5,1 procenta a v Bulharsku 3,5 procenta, v kombinaci s poklesem práceschopné populace, znamená zvyšování plátů. To motivuje i ty, kteří se před časem vydali hledat práci za hranicemi svých domovů. 

„Země jako Nizozemsko, které jsou více vzdálené od střední a východní Evropy, pocítí pravděpodobně dopad tohoto vývoje nejvíce,“ uvedla ekonomka ABN Amro Nora Neuteboomová.

Podle analýzy to na nizozemskou ekonomiku dopadne o to tvrději, jelikož už dnes je míra nezaměstnanosti v zemi rekordně nízká a dosahuje výše 3,1 procenta. Jde tak po Česku a Německu o třetí nejnižší nezaměstnanost v celé EU.

Šanci „na záchranu“ však Nizozemsko má. S odchodem Velké Británie, která dlouhodobě hrála prim a lákala pracovníky z východu, by mělo ostrovní království ztratit na atraktivitě, profitovat by z toho mohlo právě například Nizozemí.

Nízké mzdy

Podle tamního statistického úřady berou pracovníci z Polska, Rumunska a dalších středoevropských zemí nejméně ze všech migrantů, kteří zde pracují. Například kolem 80 procent ze 180 tisíc Poláků, kteří v zemi jsou, vydělává méně než 15 euro za hodinu a dalších 18 procent dokonce méně něž 10 eur za hodinu.

Tristní situace dokonce přiměla polského velvyslance v Nizozemsku Marcina Czepelaka, aby poukázal na nekalé praktiky tamních pracovních agentur, které údajně ohýbají pracovní zákony. „Lidé jsou sem přivedeni pod falešnou záminkou, kdy zde pak musí pracovat ve špatných podmínkách,“ stěžoval si v rozhovoru s novinami Algemeen Dagblad velvyslanec Polska Marcin Czepelak s dovětkem, že je lidem například slíbeno ubytování zdarma, ale když přijdou, tak za něj musí platit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!