25. dubna 2012 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Paneláky opravují fušeři. Některým hrozí zřícení

Sídliště (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídliště (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

BRNO V Česku se množí neodborné zásahy do konstrukcí paneláků. Jejich majitelé se je snaží zkulturnit. Úpravy ale posuzují inženýři, kteří s paneláky nemají zkušenosti.

Podle místopředsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Aloise Materny by některé chybné konstrukční zásahy mohly vést až ke zřícení domů.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé podle Materny mění zejména bytová jádra na zděná nebo sádrokartonová, což mění zatížení stavby. "Majitelé se také snaží bytové jednotky propojovat. Někteří by chtěli nosné panely celé odstranit, ale pak dochází k závažným poruchám," uvedl Materna.

Problémy přináší podle něj i neodborné úpravy balkonů. Menší starosti způsobuje výměna podlah. "Vznikají problémy s akustikou. Řada úprav je amatérská a dělají ji nekompetentní firmy," uvedl Materna.

Vznikne manuál na úpravu paneláků

ČKAIT pořádá školení pro statiky v krajích, které organizuje spolu s vysokými školami. Podle Materny jsou panelové domy v jednotlivých regionech odlišné. "Část projektů byla navíc v minulosti zničena," řekl.

Komora chystá manuál pro stavební úřady, který má zpřesnit pravidla pro úpravy panelových domů. Podle Materny se dnes stavebníci setkávají s odlišnými požadavky stavebních úřadů. Z nového manuálu má být jasné, co lze povolit stavebním řízením, co ohlášením a jaké požadavky si musí stavebník opatřit pro posouzení.

Paneláky v Česku

  • První pokusy s panelovými domy se datují do 40. let minulého století. Výstavba je spojená zejména s obdobím socialistického Československa.
  • Do roku 1990 se v ČR postavilo zhruba 62 500 paneláků. Více než polovina z nich vznikla v 70. letech, jen mezi lety 1971 a 1980 se jich postavilo na 33 tisíc.
  • V panelových domech je téměř 1,2 milionu bytů, což je více než čtvrtina všech bytů (včetně těch v rodinných domech) v ČR.
Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz