Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Gebrian: Nabarvení paneláků není řešením, ba naopak

Design

  14:33
Že mají lidé klapky na očích a nezajímají se o prostředí, ve kterém žijí? Opak je pravdou. Novostavby v Praze, stav současné architektury v Brně, revitalizace náplavky, problém panelových sídlišť. Čtenáře architektura zajímá a spolupracovník LN, teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian, jim podal vyčerpávající odpovědi.

Adam Gebrian foto: Stanislav Soukup

ČTĚTE RECENZE ADAMA GEBRIANA

Adama Gebriana znáte ze sobotních Lidových novin. Každý týden vám ve svém seriálu představuje současnou architekturu realizovanou na území Česka po roce 1993.

Adam Gebrian

O jednom z nejpalčivějších problémů, rehabilitacích či rekonstrukcích panelových sídlišť, se podle Gebriana nemluví dostatečně a jejich zateplení či nabarvení rozhodně není řešením. “Rekonstrukce sídlišť je komplexní záležitost, vyžádala by si spolupráci mnoha subjektů, ale úplně na začátku by muselo stát pojmenování kvalit, které je nutné zachovat, a pak problémů, které je třeba zlepšit. K tomu myslím vůbec nedošlo a živelné úpravy sídlišť (aspoň podle mě) zatím vedou pouze k jejich zhoršování. Zateplení a nabarvení nepovažuji za řešení, možná právě naopak. Za největší, nepříliš řešený problém považuji kontakt mezi vnitřkem a vnějškem. Tedy jakýsi přechod v podobě polo-soukromých, polo-veřejných prostor, předzahrádek. Momentálně ten předěl tvoří přímka, ostrá hrana a to je málokdy dobře. Město by se na takovýchto akcích mělo spolupodílet.”

KAM V BRNĚ?

“Minulý víkend jsem např. navštívil dvě kavárny a jedno bistro (Tungsram, Alfa, Franz) navržené architektem Martinem Hrdinou, které jsou skvělé a jejich recenze vyjde v Lidových novinách tuto sobotu. Ze staveb dokončených v Brně v posledních letech mám velmi rád obchod Denisy Nové od Jiřího Zhoře v pasáži Fuchsovy (dnes) Komerční banky na náměstí Svobody, bazén na Kraví hoře a rekonstrukci Wannieck gallery od týmu DRNH, “ doporučuje Adam Gebrian.

Paneláky však nejsou jediným problémem českých měst. Na otázku, které konkrétní místa v Praze by podle něj potřebovala změnu, upozorňuje na Václavské náměstí, Vítězné náměstí, Letenské náměstí, předprostor Veletržního paláce, Staroměstské náměstí, parčík na místě bývalé radnice i okolí Vltavy. Svoje funkce podle něj tyto místa nesplňují, nebo je splňují naprosto nevhodně. “Považoval bych také za fantastické, kdyby jednou došlo k realizaci pontonové cyklostezky podle návrhu architekta Jana Kadlase. Projekt je k vidění ZDE,” dodal architekt k otázce pražské náplavky.

BUDOUCNOST MĚSTSKÝCH ZÁSAHŮ

Tento projekt mají na svědomí slovenští architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský a Adam Gebrian s Janou Kosteleckou stojí za tím, že spatřil světlo světa i v ČR. A budoucnocnost Městských zásahů? “Bez našeho přičinění (myslím Janu a mě) v minulém roce proběhly Městské zásahy Košice, architekti Ida Čapounová, Jakub Chuchlík, David Pavlišta a Jan Kadlas společně s Karolinou Jirkalovou připravují Městské zásahy Jablonec, které by měly být vyhlášeny v nejbližších týdnech, architektka Vendula Šafářová se o totéž pokoušela pro Ostravu (nevím s jakým výsledkem). Kdokoliv, kdo má zájem pomoci uspořádat Městské zásahy pro své město by měl kontaktovat dvojici slovenských zakladatelů a domluvit se s nimi.” Více informací najdete na www.mestskezasahy.cz/.

Práce architekta není jednoduchá. Ročně ze škol vyleze mnoho nových tváří, ale architektem je podle odhadů Adama Gebriana postaveno pouze 5 – 10 % domů. Navíc architekti občas dostanou nálepku “divných lidí”. “Prof. Jiří Suchomel tvrdí, že existují dvě nejješitnější skupiny lidí na světě. Baletky a architekti. Něco na tom asi bude. Veřejnost to instinktivně cítí a navíc má pokřivené názory na architekty (ale i na jiná svobodná povolání) čtyřiceti lety komunismu. Je jen na nás, abychom s tím něco udělali.”

Pouták na pořad Adama Gebriana v rádiu Wave

Začínajícím architektům by Gebrian doporučil vyrazit na zkušenou za hranice ČR. “Osobně bych určitě doporučil nějaký krátký, či lépe delší pobyt v zahraničí. A to ideálně na několika místech. A pak se vrátit a načerpanou energii investovat zde.

CELOU DISKUZI ON-LINE ROZHOVORU ČTĚTE ZDE

ADAM GEBRIAN

Fanoušek, teoretik a propagátor architektury vystudoval fakultu architektury v Liberci a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3, je členem redakční rady časopisu Era21, kam pravidelně přispívá a od roku 2009 působí jako moderátor ve vlastního pořadu “Bourání” na radiu Wave. Působil také na Fakultě umění a architektury Technické Univerzity v Liberci, podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, na vzniku první soukromé školy architektury v Česku – Archip i na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Při dotazu, zdali by byl ochoten udělat přednášku na gymnáziu o občanské angažovanosti ve veřejném prostoru, architektuře a za jakých podmínek však neváhá: “Bez podmínek. Ozvěte se a určitě se domluvíme.”

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...