Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanci si polepší, jenže ceny rostou rychleji

Výplata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výplata | foto: Lidové noviny

PRAHA Podniky očekávají, že jejich zaměstnancům za celý letošní rok stoupne průměrná hrubá mzda o 1,54 procenta, v příštím roce pak o 1,35 procenta. Vyplývá to z dubnového šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky mezi téměř dvěma sty podniky.

V prvním čtvrtletí průměrná mzda v Česku vzrostla podle Českého statistického úřadu meziročně o 3,6 procenta na 24 126 Kč.

Spotřebitelské ceny v české ekonomice by za jeden rok měly podle průzkumu SP a ČNB stoupnout o 2,61 procenta. Podniky předpokládají, že zaměstnanost u nich za celý letošek vzroste v průměru o 0,34 procenta, za rok 2013 o 0,05 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco ve druhém čtvrtletí očekává více podniků zvýšení počtu zakázek (33 procent) než jejich snížení (21 procent), za celý půl rok jich počítá s poklesem zakázek 22 procent a s nárůstem jen 20 procent.

Méně než 50procentní míru využití vlastních výrobních kapacit odhadla desetina podniků. Mezi 90 až 100 procenty ji vidí 26 procent firem, mezi 80 až 90 procenty 24 procent a mezi 70 až 80 procenty pětina dotazovaných společností.

Dostupnost úvěrů v předchozích 12 měsících označilo 47 procent podniků jako standardní, 38 procent jako velmi dobrou a jako špatnou tři procenta. V následujících 12 měsících ji 84 procent čeká beze změny, po třech procentech počítá s jejím zhoršením i zlepšením.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!