Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nabídka práce z domova: past, která může končit exekucí

Seniorka, ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seniorka, ilustační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pětašedesátiletá Zdena L. z Prahy si chtěla k důchodu trošku přivydělat. Rozhodla se proto využít nabídky firmy Sousedské služby, která v inzerátu slibovala pomoc při hledání a zprostředkování práce.

Práci ale firma důchodkyni nesehnala, místo toho na ni poslala exekutora. Místo hledání práce firma pouze zveřejnila inzerát na internetu. Za to chtěla 2400 korun.

„Polovinu z částky jsem zaplatila, ale žádnou práci mi nesehnali, takže druhou částku už jsem platit nechtěla,“ říká Zdena, která očekávala, že jí firma aktivně najde práci. Proto okamžitě odstoupila od uzavřené smlouvy. Za několik týdnů jí však přišel dopis, že má zaplatit víc než 4800 korun, jinak že na ni firma pošle exekutora.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo zprostředkování práce prodávají firmy webovou inzerci

Pětašedesátiletá důchodkyně není jediná, kdo se cítí být firmou podvedený. U sdružení pro obranu spotřebitelů si na podivné jednání firmy, která u klientů vyvolává pocit, že jim sežene práci, ale ve skutečnosti jen prodává webovou inzerci, stěžují desítky lidí. Firma pod záminkou hledání práce nechá klienty podepsat smlouvu na dva roky a inkasuje 4800 korun. Ty mají lidé zaplatit buď najednou do 14 dnů, nebo v pravidelných měsíčních splátkách.

Pokud se klient s pravidelnou platbou opozdí, inkasuje firma pokutu 0,2 procenta z dlužné částky za každý započatý den prodlení. Pokud se pak klient opozdí se zaplacením déle než pět dnů, naúčtuje si společnost ještě 250 korun a celou dlužnou částku zesplatní. Když na zaplacení téměř pěti tisíc korun její klient nemá, pošle na něj exekutora.

Klamavá reklama

Podle oslovených sdružení na obranu spotřebitelů se firma chová podvodně. Navenek se prezentuje jako zprostředkovatel práce, místo toho ale jen vybírá peníze za inzerci na internetu. „Podle nás se jasně jedná o klamavou reklamu,“ říká právnička sdružení Spotřebitel.net Lucie Petránková.

Spojit se s vedením firmy nebylo možné. „Telefon na nikoho z vedení dát nemohu, k věci se víc nebudu vyjadřovat,“ uvedl pracovník na kontaktním telefonu firmy.

ČTĚTE DÁLE:

Firma Sousedské služby ale není zdaleka jediná, na kterou si lidé hledající marně práci stěžují. Inkasování peněz je totiž zřejmě hlavní pracovní náplní také firmy Česká konzultační. Ta pracovní místo podmiňuje povinným školením obchodních dovedností. Školení trvá 12 dní a nezaměstnané vyjde na 4400 korun. Problémem je, že jakmile chtějí nezaměstnaní po skončení školení nastoupit do práce, firma je nepřijme. Samotná firma se nařčení brání.

„Všem, kteří u nás pak nastoupí, peníze vrátíme formou náborového příspěvku,“ řekl v minulosti Jan Hroch, předseda představenstva Česká konzultační.

Obchodní zástupce s podezřele tučnými zisky

Kromě podobných firem, které se snaží z lidí vylákat přímo peníze, si pak ale nezaměstnaní stále častěji stěžují i na firmy, které nabízí práci obchodního zástupce nebo prodejce bankovních či telekomunikačních služeb.

Ty totiž v inzerátech nebo na pohovorech naslibují obrovské výdělky, často ale zapomenou říct, že peníze jsou podmíněny nereálnými pracovními výkony.

„Ve firmě jsem pracoval několik měsíců. Firma mi slíbila fixní mzdu 20 tisíc korun. Když jsem na výplatu dostal jen necelé tři tisíce, dost mě to překvapilo,“ píše na webu Podvodnefirmy.cz jeden z poškozených a dodává, že někteří zaměstnanci nedostali výplatu vůbec, protože podle firmy prý nedokázali splnit všechny požadavky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Budova Agrofertu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Budova Agrofertu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Budova Agrofertu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...