29. září 2014 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První český student zaplatil školné v digitální měně bitcoin

Kybernetická měna bitcoin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetická měna bitcoin. | foto: Reuters

PRAHA Soukromá škola VŠMIEP tvrdí, že přijala první českou platbu školného v bitcoinech. Poplatky za studia zaplatil pětadvacetiletý student, vyšly ho na 2,3 bitcoinu, což je zhruba 25 tisíc korun. Tato pražská škola údajně přijímá digitální měnu jako jediná v Česku.

Na Vysoké škole manažerské informatiky, ekonomiky a práva můžou studenti platit za výuku v bitcoinech už druhý rok. Poprvé této možnosti ale využili až pro nastávající akademický rok.

Virtuální měnou zaplatil pětadvacetiletý student, studia ho stála 2,3 bitcoinu, tedy necelých 25 tisíc korun.

To, že právě pražská VŠMIEP bitcoiny přijímá, není náhoda. Její ředitel Martin Stránský je jejich velkým příznivcem. Zřídil mimo jiné první veřejný bankomat na bitcoiny v Česku na Arbesově náměstí na pražském Smíchově.

VÍCE O BITCOINECH:

„Nejde jen o trendovou záležitost. Bitcoin je totiž jednou ze světových měn, která nepodléhá žádným politickým nebo ekonomickým vlivům,“ míní ředitel Stránský.

Bitcoin je digitální měnou, která vznikla v roce 2008. Vymyslel ji člověk vystupující pod jménem Satoši Nakamoto.

Příznivci bitcoinu oceňují například jeho nezávislost na výkyvech měnových kursů. S platidlem se obchoduje na speciálních burzách, v poslední době ale přibývá také míst, kde je s ním možné zaplatit.

mipMichal Pavec

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz