11. listopadu 2013 7:00, aktualizováno  9:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šizené potraviny z pultů nemizí. Mohou přitom škodit zdraví

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Cihlový prášek namísto chili koření, rozemleté kakaové slupky namísto kakaa nebo obarvené vepřové maso, které je následně vydáváno za maso hovězí. Takové jsou falšované potraviny nabízené v českých obchodech. Zjistila to firma Bureau Veritas, která výrobky testuje i pro české řetězce.

Jen za posledních šest měsíců vložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na své webové stránky Potraviny na pranýři.cz 102 nových položek v sekci falšované potraviny, v archivu má dalších 255 takových výrobků, které tam byly přidány před více než šesti měsíci.

„Množství falšovaných potravin, které SZPI zjišťuje při kontrole, je na hladině, která není uspokojivá,“ říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Újma, která koupí takových potravin zákazníkům vzniká, nemusí být jen finanční, ale i zdravotní. Potravinoví auditoři narazili kupříkladu na barvivo Sudan, které se vedle cihlového prášku objevilo v koření chili. Patří do skupiny průmyslových barviv a potenciálně tak může být karcinogenní a genotoxickou látkou.

Podle potravinové auditorky Jitky Vokurkové ze společnosti Bureau Veritas jsou nejčastěji falšovány exkluzivní potraviny jako lihoviny, koření a víno a také potraviny prodávané ve velkém množství, jako jsou masné výrobky, oleje, káva, kakao a ovocné šťávy.

Chemické látky v přírodních produktech

Dalším způsobem falšování potravin jsou případy, kdy do nich výrobce přidá některou chemickou látku, přestože má jít o produkt čistě přírodní.

Velmi překvapivé bylo nedávné zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v příbramském masážním Siam centru. Instantní káva pro pány na podporu erekce dovezená z Thajska měla obsahovat jen kávu, hroznový cukr, doplňkový vápník a extrakt z ženšenu a zázvoru, ale ve skutečnosti obsahovala i látku sildenafil. Ta se využívá v léčivech na podporu erekce a v potravinářství není její užívání povoleno. Káva se proto objevila v kategorii nebezpečných potravin.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

„Nevědomé požití této látky může způsobit zdravotní komplikace kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem,“ upozorňuje SZPI na stránkách Potravinynapranýři.cz. Falšované potraviny obsahují jiné látky a v jiném množství, než výrobce uvádí na etiketě. Výrobce například napíše, že produkt obsahuje jahody, ty v něm ale ve skutečnosti nejsou. „Hodně se pak podvádí v mylném uvedení poměrných částí. Například výrobci tvrdí, že sušenka má 20 procent kakaa, ale ve skutečnosti je to jen patnáct procent,“ říká Vokurková.

Bezprostřední zdravotní újma v takovém případě nemusí hrozit, není-li surovina nahrazena některou z nebezpečných látek, jakou je už zmíněné barvivo Sudan. „Ubírá-li výrobce maso, musí ho něčím nahradit. Pravděpodobně půjde o nějaká aditiva, tedy takzvaná ‚éčka‘.

Člověk by jich ale musel sníst opravdu velké množství, aby ho to poškodilo,“ říká specialista na výživu Petr Havlíček. Problém podle něj ale může nastat například ve chvíli, kdy je v potravině vyšší množství soli, což může ublížit lidem s vysokým krevním tlakem.

Nekvalitní potraviny přispívají k nadváze

Šizení potravin ale může způsobit potíže lidem, kteří bojují s nadváhou. „Nedostatek živin vede k tomu, že se lidé následně tzv. dojídají, protože je přepadá hlad, což může vést k přejídání a přibývání na váze,“ dodává Havlíček.

Pokud SZPI zjistí pochybení, nařizuje kontrolovaným osobám, aby šarže potravin, které neodpovídají požadavkům jakosti a bezpečnosti, neprodleně stáhly z maloobchodní sítě. „Následně se s tím, kdo potravinu uvádí do oběhu, zahajuje správní řízení o uložení sankce,“ vysvětluje Kopřiva.

Mrazící box – ilustrační foto

Mrazící box – ilustrační foto

Po nedávné aféře, kdy hovězí maso bylo v některých výrobcích nahrazeno masem koňským, provedla většina v tuzemsku působících řetězců rozsáhlé kontroly.

Například Billa tehdy prověřila 50 výrobků, koňská DNA se neobjevila v žádném z nich. Všechny oslovené řetězce ale tvrdí, že kontroly probíhají neustále a jejich intenzitu kvůli podobným kauzám není třeba zvyšovat.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!