24. prosince 2015 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sněhový Ježíšek v Alpách nenaděloval. Lyžaři zatím sviští po umělém poprašku

Sněhová bída v rakouském středisku Ischgl. Snímek zachycuje záběr webkamery z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhová bída v rakouském středisku Ischgl. Snímek zachycuje záběr webkamery z... | foto: Reprofoto

PRAHA Na nedostatek sněhu v českých střediscích si lyžaři v podstatě zvykli, alpská centra však platila za spolehlivou investici. Začátek sezony je ale velmi špatný i pro tamní vlekaře. Vrcholky jsou téměř holé a jedinou záchranou je umělý sníh. Některá střediska nabízí zlevněné skipasy.

Čeští lyžaři přijíždějí domů s rozpaky. Daniel Janderka se v polovině prosince vrátil z tyrolského Ischglu, kde si zajezdil v podstatě jen na technickém poprašku, který podle něj tvořil zhruba 80 procent ze slibovaných třiceti centimetrů sněhu.

„Navíc vrstva nebyla všude souvislá. Na místech, kde foukal vítr, se objevovaly kamínky a štěrk. Vzhledem k nedostatku sněhu byla otevřená necelá třetina areálu, tím pádem ale byla tato část samozřejmě zaplněnější,“ vzpomíná Janderka.

Alpy jsou prozářené sluníčkem, vánoční jízdy provází v Rakousku, Itálii či Francii jarní teploty kolem pěti až sedmi stupňů. Pro lyžaře to sice není dobrá zpráva, nicméně podle oslovených cestovních kanceláří zatím Češi k rušení zájezdů příliš nesahají.

„Posouvají hlavně termíny nebo mění středisko. V okrajových termínech sezony nabízíme garanci sněhu. V případě, že v ho daném středisku nebude před odjezdem dostatek (tedy méně než polovina otevřených sjezdovek), lze zdarma změnit termín, středisko, případně bezplatně stornovat celý zájezd,“ popisuje mluvčí kanceláře Nev-Dama Simona Fischerová.

OČIMA ČESKÉ HOTELIÉRKY

Ladislava Siutz už řadu let provozuje apartmány v korutanském středisku Nassfeld.

„Od pondělí jsou teploty skutečně jarní, ve středu bylo dole ve Villachu devět stupňů. Tedy i v Nassfeldu stále taje to málo, co tam bylo jako bílý koberec v zeleni.

Včera odpoledne sjezdovka dole u apartmánů rychle hnědla. Když jsem jela večer dolů, všechna sněhová děla stála, bylo pět stupňů.

Kupodivu žádná storna ještě nepřišla. Řekla bych, že to lidi berou jako rodinnou dovolenou s dětmi přes Silvestra. Loni touhle dobou to nebylo lepší, pršelo. Jen s tím rozdílem, že pak byla vyhlídka na ochlazení, která teď není.“

Protože pojištění proti nedostatku sněhu na trhu k mání není, je pořízení této služby jednou z mála možností, jak se s nepřízní počasí vypořádat. Nabízí ji i další cestovní kanceláře, které se na zimní zájezdy specializují.

„Bohužel situace je taková, že tam kde není blízkost ledovce, je to letos zatím špatné. Ale když pojedete k moři a bude vám pršet či bude studená voda, také s tím nic nenaděláte. Tam, kde sníh není, mohou klienti jít na pěší výlet či navštívit třeba lázně,“ líčí Jana Karšayová z cestovní kanceláře Talpa.

Zimní alpská střediska zrovna nepraskají ve švech, a i proto někteří vlekaři na začátku sezony sahají ke slevám. Například rakouský Bad Kleinkirchheim ve spolkové zemi Korutany nabízí celodenní lyžování za cenu dvouhodinového skipasu.

Při pohledu na specializované weby je zřejmé, že provozovatelé sjezdovek pouští jen část vleků. Rozsah provozu je ale na různých místech hodně rozdílný – hlavně podle možností zasněžování.

„Dobře je na tom Kronplatz v Tyrolsku, kde je zasněžena většina sjezdovek. Lyžaři si můžou užívat slunečného počasí a krásného výhledu. V odpoledních hodinách teplota stoupá až k šesti stupňům a ze sněhu se stává těžká a mokrá kaše. Víc než kdy jindy se tedy vyplatí přivstat si a vyjet s první lanovkou, kdy je povrch ještě tvrdý a upravený,“ vypráví Pavlína Kindlová, která se z rakousko-italského pomezí vrátila v pondělí.

Alpskou sněhovou bídu ale můžou lyžaři nahlížet i pozitivně.

„Na sjezdovkách je málo lidí a často se stane, že kopec sjíždíte sami. Překvapivě dobrý sníh je v menších areálech Sexten a Helm na hranicích Rakouska a Itálie,“ dodává Kindlová.

SNÍH A SJEZDOVKY V ALPÁCH

údaje z 23. 12. ve vybraných střediscích

  • Stubaier Gletscher (Rakousko) 100 cm sněhu, 29 z 43 km sjezdovek
  • Kaprun - Kitzsteinhorn(Rakousko) 90 cm sněhu, 27 ze 41 km sjezdovek
  • Katschberg (Rakousko) 50 cm, 35 ze 70 km sjezdovek
  • Bormio (Itálie) 35 cm, 16 z 50 km sjezdovek
  • Val di Fiemme - Alpe Cermis (Itálie), 50 cm 13 z 24 km sjezdovek
  • Tarvisio - Monte Lussari (Itálie), 40 cm, 20 z 25 km sjezdovek

    zdroj: snow.cz

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz