Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyspělejší Slováci? Hodina práce tam stojí více než u nás

Slováci a Češi. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci a Češi. Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA/PRAHA Firma, která chce zaměstnávat Slováka, si musí připlatit. Tedy alespoň ve srovnání s českým podnikem. Východní sousedé totiž v průměru stojí své zaměstnavatele více než Češi. Hodina jejich práce stojí 9,7 eura, což je v přepočtu zhruba 267 korun.

Za stejnou dobu přitom stojí průměrný Čech svoji firmu “jen“ 9,4 eura – tedy 259 korun. Na zajímavé srovnání upozornily jako první slovenské Hospodárské noviny. Vycházejí z čísel Eurostatu.

Důvodů, proč se v ceně za práci dostali Slováci před Čechy, je více. Eurostat upozorňuje například na skutečnost, že na Slovensku platy vyskočily o pět procent. Mění se také struktura absolventů vysokých škol.

„Roste počet profesí, jako je oblast IT, v nichž jsou platy vyšší,“ říká ekonomický prognostik Slovenské akademie věd Vladimír Baláž. Podle něj je nutné tento výsledek Jak na hypotéku vnímat pozitivně. Tvrdí, že nízké platy můžou za výhodu považovat země jako Indie či Bangladéš, nikoliv Slovensko.

Na souvislost s vyšší životní úrovní poukazuje šéf Institutu zaměstnanosti Michal Páleník. „Určitě budeme s Čechy soutěžit a budeme se postupně blížit k rakouským a Srovnat hypotéky německým platům. Nebude to ale hned,“ míní Páleník.

Zhodnoťte své prostředky

Začněte spořit na bydlení nebo na budoucí výdaje rozumně.

Jak na spoření Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Pro srovnání: cena práce Rakušana stojí za hodinu 31,5 eura. Levnější práce je naopak v Polsku, kde průměrný zaměstnanec vyde na 8,4 eura za hodinu. Průzkum Eurostatu nezahrnuje platy v zemědělství a veřejné správě.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...