5. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kritická situace: Švédské domácnosti jsou extrémně zadlužené

Švédská koruna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská koruna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Zadlužení švédských domácností se neustále zvyšuje a v případě dalšího růstu by mohlo dokonce ohrozit akceschopnost hospodářské politiky. V rozhovoru s místními médii to řekl guvernér švédské centrální banky Stefan Ingves. Dluh švédských domácností v současnosti dosahuje 170 procent ročního disponibilního příjmu. Vzhůru ho tlačí především vysoké ceny nemovitostí a hypotéky.

Centrální banka odhaduje, že v roce 2016 bude zadlužení dosahovat 178 procent disponibilních příjmů. "Přes 180 procent se dostat nesmí, v průběhu několika let musíme pozorovat jeho pomalý pokles," řekl Ingves v rozhovoru s deníkem Dagens Nyheter. "Pokud se tomu tak nestane, budeme zde mít situaci, kterou nazývám převaha dluhu, což bude znamenat, že hospodářská politika se musí plně zaměřit na otázku dluhu a nebude schopna řešit jiné důležité problémy," prohlásil.

Ceny domů vzrostly trojnásobně

Ceny domů ve Švédsku podle agentury Reuters za posledních 15 let vzrostly skoro trojnásobně a domácnosti se dál zadlužují, aby dosáhly na vlastní bydlení. Využívají přitom poklesu úrokových sazeb, které jsou na rekordně nízké úrovni.

Vysoké zadlužení domácností by v případě propadu cen domů mohlo ohrozit celou ekonomiku. Ingves poznamenal, že švédský hypoteční trh se stal systémově důležitým, protože švédské banky se při svém financování opírají o mezinárodní trhy.

Agentura AFP uvedla, že při současném tempu hospodářského růstu překročí dluh domácností u finančních institucí pomyslný mezník tři biliony švédských korun (zhruba 9,3 bilionu Kč) do poloviny letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na Lidovky.cz