Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro Švédy je česká kuchyně příliš těžká, popisuje Čech

Česká kuchyně

  6:15
Třicetiletého Davida Švece ve Švédsku překvapilo mnohé. Z Prahy byl zvyklý na rychlé tempo. V Goteborgu na něj naopak počkala tramvaj a řidička se usmála. Několikrát také servíroval české speciality. "Švédi i mezinárodní přátelé byli vždy velmi spokojeni, často se pak ale chtěli jít projít, naše jídla jsou pro ně většinou nezvykle těžká," líčí své zážitky David.

David Švec foto: Fotoarchiv David Švec

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám, že jsem vnímal jiné tempo. Klidnější, sympatické, kde je téměř projevem neslušnosti na někoho chvátat, třeba v silničním provozu, při vystupování z autobusu, v obchodě a tak podobně. Ze studia v Praze jsem byl zvyklý na nepříjemné, neprofesionální řidiče MHD. Když na mě v Goteborgu počkala tramvaj a řidička se na mě ještě chápavě usmála, málem jsem spadnul pod její kola. Nebo protože jsem chtěl být společenský, první den na univerzitě v laboratoři jasné předávkování kofeinem (švédská pauza na kávu v 10 a 15 hodin). Nebo místní pivo v barech často slané, protože když platíte tak brečíte.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Otevřenost, upřímnost v negativních věcech – na to není nikdo zvědavý. Škodolibý smích, kterému se ale ani místní navzdory vtisknuté vnitřní disciplíně někdy neubrání. Látkový kapesník a smrkání do něj, Švédi, zdá se, preferuji odřený nos a tuny papíru. Já se naučil ho používat jinak a obvykle si poodejít. Co se jídla týká, pro zajímavost jsem do práce jednou přinesl čerstvé škvarky. Poznamenávám, že v obchodě tu nejde koupit ani sádlo. Vznikl z toho vtip - Kolik škvarků je třeba, aby je ochutnalo deset Švédů? Deset. Všichni se tvářili překvapené, až znechuceně, nečekali tu konzistenci. Zajímavé ale bylo že v průběhu odpoledne se škvarky z misky vytratily.

Kdo je David Švec?

David Švec se narodil v Praze a do Švédska se vydal za studiem přírodovědy. Na univerzitě v Goteborgu zkoumá molekulární biologii celé tři roky. Rád by získal doktorát.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V roce 2014 se plánuji začít vracet, bude to pro začátek každý druhý měsíc. Těším se na více kontaktu s přítelkyní, rodinou a přáteli v Česku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Mezinárodní a multikulturní kuchyně je na období jednoho či dvou měsíců dobrou náhradou za tu českou, zvláště sushi a ryby. Vařil jsem řízky, guláš, knedlíky, bramboračku, cmundu. Švédi i mezinárodní přátelé byli vždy velmi spokojeni, často se pak ale chtěli jít projít, naše jídla jsou pro ně většinou nezvykle těžká.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete?Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresucesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Nemám, ale učil bych je.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo, Praha, Havel.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jsem "znechucen" místními korupčními skandály v řádech tisíců korun, jako když například na ministra kultury praskne, že neplatí poplatek za televizi (asi 1500 korun měsíčně). To byla velká aféra, že nejde příkladem a stála ho post. Žel bohu, nic zásadnějšího se ve švédské politice asi najít nedá. Takový rozsah korupce a tlak sečtělé veřejnosti bych si přál i v českém politickém prostředí. Zjistil jsem také v průběhu tří let, jak je obtížné ze zahraničí volit, Češi musí osobně cestovat až na ambasádu, což je mnohdy nereálné. Tak jsme založili Facebookovou skupinu a petici VolbyOdkudkoliv. Další inspirací ze Skandinávie pro přinejmenším konzervaci znalostí, nebo ještě lépe výuku cizích jazyků alespoň u mladých je omezení dabingu v Česku. resp duální vysílání, aby byla možnost výběru (www.stopdabingu.cz). Překvapilo mne, že v obou věcech nevznikla už před námi nějaká serioznější iniciativa. Týká se to spousty lidí a má pozitivní dopad do budoucna na kulturní i ekonomické bohatství celé země.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!