Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zubaři se připravují na krizi. Pacienti budou šetřit

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Hospodářská krize zatím na zubní lékaře nedopadla. Horší bude podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka příští rok. Zubařům se nezvýší platby od zdravotních pojišťoven, očekává se, že zájem pacientů o nadstandardní péči bude menší, řekl dnes Pekárek na valné hromadě komory.

"Nárůst (úhrad od zdravotních pojišťoven) bude nulový. Pokud se zvyšují ceny, není to nejlepší situace," uvedl Pekárek. Očekává navíc menší poptávku pacientů zejména po drahých protetických pracích nebo po porcelánových korunkách. "Situace zcela jistě nebude v příštím roce růžová a krize se dotkne i zubních ordinací. Mnohem větší dopad bude mít na zubní laboratoře," soudí prezident komory.

Krize na zdravotnictví zatím nijak drasticky nedopadla díky rezervám vytvořeným v minulosti, řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který Danu Juráskovou na valné hromadě zastupoval. "Polštář" podle něho zřejmě vydrží do začátku příštího roku. Šnajdr si postěžoval na to, že se v parlamentu nepodařilo prosadit protikrizová opatření.

Na valné hromadě bylo kolem dvou stovek zubařů, hovořilo se i o vyhláškách. Zubaři si stěžovali třeba na odlišný přístup hygienických kontrol v různých krajích a na jejich údajnou absurditu. "Podnikatel, kterým zubní lékař je, nemá stejné podmínky," podotkl Pekárek. Za nesmyslný pokládá například požadavek hygieniků na zvýšenou dezinfekci zvláštních kleští na utahování drátů, což by zvedalo náklady ortodontistů. "Přitom takové kleště jsou jako příbor, kterým se jí v restauraci," uvedl prezident komory.

Šnajdra rozdíly v kontrolách nepřekvapily. Měla by je podle něho vyřešit jednotná metodika, která by měla být platná od ledna.

Zubaři dále požadují, aby v každé zubní ordinaci nebo v budově, kde se nachází, byl rentgen. V Jihomoravském kraji podle Pekárka chybí na některých pohotovostech. Podle Šnajdra to vyřeší vyhláška, která je připravena, ale ještě nad ní chybí shoda s Českou lékařskou komorou.

Dnešní valná hromada byla pro Pekárka posledním setkáním zubařů, které řídil ve funkci prezidenta. Od 21. září přebírá vedení stavovské organizace dosavadní viceprezident Pavel Chrz.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...