12. září 2009 13:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zubaři se připravují na krizi. Pacienti budou šetřit

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Hospodářská krize zatím na zubní lékaře nedopadla. Horší bude podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka příští rok. Zubařům se nezvýší platby od zdravotních pojišťoven, očekává se, že zájem pacientů o nadstandardní péči bude menší, řekl dnes Pekárek na valné hromadě komory.

"Nárůst (úhrad od zdravotních pojišťoven) bude nulový. Pokud se zvyšují ceny, není to nejlepší situace," uvedl Pekárek. Očekává navíc menší poptávku pacientů zejména po drahých protetických pracích nebo po porcelánových korunkách. "Situace zcela jistě nebude v příštím roce růžová a krize se dotkne i zubních ordinací. Mnohem větší dopad bude mít na zubní laboratoře," soudí prezident komory.

Krize na zdravotnictví zatím nijak drasticky nedopadla díky rezervám vytvořeným v minulosti, řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který Danu Juráskovou na valné hromadě zastupoval. "Polštář" podle něho zřejmě vydrží do začátku příštího roku. Šnajdr si postěžoval na to, že se v parlamentu nepodařilo prosadit protikrizová opatření.

Na valné hromadě bylo kolem dvou stovek zubařů, hovořilo se i o vyhláškách. Zubaři si stěžovali třeba na odlišný přístup hygienických kontrol v různých krajích a na jejich údajnou absurditu. "Podnikatel, kterým zubní lékař je, nemá stejné podmínky," podotkl Pekárek. Za nesmyslný pokládá například požadavek hygieniků na zvýšenou dezinfekci zvláštních kleští na utahování drátů, což by zvedalo náklady ortodontistů. "Přitom takové kleště jsou jako příbor, kterým se jí v restauraci," uvedl prezident komory.

Šnajdra rozdíly v kontrolách nepřekvapily. Měla by je podle něho vyřešit jednotná metodika, která by měla být platná od ledna.

Zubaři dále požadují, aby v každé zubní ordinaci nebo v budově, kde se nachází, byl rentgen. V Jihomoravském kraji podle Pekárka chybí na některých pohotovostech. Podle Šnajdra to vyřeší vyhláška, která je připravena, ale ještě nad ní chybí shoda s Českou lékařskou komorou.

Dnešní valná hromada byla pro Pekárka posledním setkáním zubařů, které řídil ve funkci prezidenta. Od 21. září přebírá vedení stavovské organizace dosavadní viceprezident Pavel Chrz.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.