Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy

Moneta Money Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moneta Money Bank. | foto: Web Moneta.cz

Praha Moneta Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu.

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy Kč. Ta bude hrazena z 2,59 miliardy Kč z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy Kč získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie budou vydány za 80 Kč za akcii a navýší celkový kapitál banky. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice.

Managementu Monety se podařilo vyjednat kosmetickou slevu, když původní poměr indikoval 27 miliard Kč, míní analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Cena, kterou by Moneta zaplatila za aktiva skupiny Air Bank, však podle něj nadále zůstává přemrštěná. Pro akcionáře Monety (mimo akcionáře ze skupiny PPF) jde o nevýhodnou transakci, ze které budou moci vystoupit za nízkých 80 Kč zs akcii, doplnil analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

„PPF má vzhledem k aktuálnímu podílu dobře nakročeno k prosazení svého záměru. Nicméně akcie Monety drží nyní i aktivističtí investoři, kteří nebudou s navrhovanou cenou souhlasit. Pro zamezení sloučení bude klíčové, aby dokázali mobilizovat co nejvíce akcionářů k účasti na valné hromadě, kde by hlasovali pro zablokování transakce,“ podotkl Pfeiler.

Celkový počet vydaných akcií Monety se tím zvýší z 511 milionů kusů na 802,375 000 kusů. Akvizice tak naředí nynější pozici akcionářů o 36,31 procenta. Po akvizici bude PPF vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií banky, a bude proto muset učinit povinnou nabídku převzetí spočívající v odkupu až sto procent akcií Monety za cenu minimálně 80 Kč za akcii. Pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu.

Hodnota banky by měla být minimálně 40,9 miliardy Kč, což představuje 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci roku 2020 a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok. Vypořádání akvizice se předběžně předpokládá na 1. říjen 2021. Předcházet mu musí souhlas mimořádné valné hromady akcionářů, schválení Českou národní bankou a Národní bankou Slovenska a získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

PPF má nyní podíl v Monetě zhruba 28 procent. Podíl získala i díky nabídce odkupu akcií za 80 Kč za jednu.

Skupina PPF Petra Kellnera, který v březnu zahynul, investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98.000 lidí.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Moneta Money Bank

 • Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky (dříve GE Money Bank) se změnilo v souvislosti s odchodem amerického majitele a jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Podle svých internetových stránek je s počtem zhruba 1,4 milionu klientů čtvrtou největší bankou v zemi.
 • Banka provozuje svoji činnost ve dvou hlavních segmentech: v retailovém (vedení účtů, vydávání karet, poskytování spotřebitelských úvěrů, hypoték či pojištění) a komerčním (služby pro živnostníky a malé a střední firmy) bankovnictví. Silnou pozici má Moneta také ve financování zemědělství, působí i na trhu stavebního spoření.
 • Do skupiny Moneta vedle banky patří společnosti Moneta Auto, Moneta Leasing a Moneta Stavební spořitelna.
 • Předchůdkyní Monety byla GE Capital Bank. Banka vznikla z části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996. Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank, peněžní ústav byl součástí skupiny GE Money). General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank na podzim 2016.
 • V dubnu loňského roku Moneta dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Získala tak více než 400.000 nových klientů a posílila i finančně. Původní Wüstenrot stavební spořitelna nyní funguje pod názvem Moneta Stavební spořitelna, prodej hypoték Wüstenrot Moneta ukončila a nabízí již jen vlastní hypoteční produkty.
 • Nynější transakce je výsledkem několikaletého snažení o spojení bankovních aktivit PPF a Monety Money Bank. Už v říjnu 2018 oznámila investiční skupina podnikatele Petra Kellnera (nejbohatší Čech koncem letošního března zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce), že spustila proces ke sjednocení Air Bank a českého a slovenského Home Creditu s Monetou. V únoru 2019 ale firmy oznámily konec jednání s tím, že se nepodařilo dosáhnout dohody.
 • Jednání se obnovilo letos, 22. ledna obdržela Moneta od PPF znovu návrh na zahájení jednání o sjednocení s Air Bank, Home Creditem a tentokrát i se značkou Zonky, respektive společností Benxy. Spojením Monety a Air Bank může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. PPF učinila i dobrovolný návrh na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů až do 20 procent. Představenstvo Monety počátkem února dospělo jednomyslně k závěru, že dobrovolný veřejný návrh PPF na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů s možností zvýšení až na 29 procent je v souladu se zájmy banky a jejích akcionářů.
 • V oznámení zveřejněném 11. března PPF uvedla, že by po vypořádání odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Monety. Společnost Tanemo z této skupiny v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijala od jejích akcionářů akceptace předpokládající odkup 141,723.860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun. V polovině dubna pak Tanemo obdrželo souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Moneta Money Bank na 28,36 procenta.
 • Nyní Moneta Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu. Výsledkem operace má být stav, kdy PPF bude vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií banky, a bude proto muset učinit povinnou nabídku převzetí spočívající v odkupu až sto procent akcií Monety za cenu minimálně 80 Kč za akcii, pokud ČNB nestanoví jinou cenu.
 • Největším akcionářem Monety byla do letoška americká investiční banka Goldman Sachs, která však svůj podíl v Monetě už v únoru snížila na 4,23 procenta. Ke konci minulého roku byla největším akcionářem Monety kanadská investiční společnost CI Investment s podílem 3,5 procenta. Vedle těchto společností jsou významnými akcionáři Monety státní investiční fondy Singapuru a Kuvajtu. Vláda Norska ke konci roku 2020 držela 2,72 procenta akcií a státní investiční fond Norska 2,19 procenta. Skupina PPF měla před nynější operací podíl 0,63 procenta.
 • Moneta je v současnosti jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Banka zaměstnává přes 3000 lidí a v ČR má na 160 poboček a provozuje více než 550 bankomatů.
 • Čistý zisk Monety Money Bank loni klesl na 2,6 miliardy korun ze čtyř miliard v roce 2019. Provozní výnosy meziročně stouply o 15 procent na 12,1 miliardy korun. Hospodářský výsledek banky ovlivnily vyšší náklady na riziko a nižší výnosy v důsledku současné epidemie nemoci covid-19. Náklady na riziko dosáhly v souvislosti s touto epidemií hodnoty 3,6 miliardy korun. Koncem dubna valná hromada schválila návrh nevyplatit dividendu ze zisku za loňský rok a zahrnout jej do kapitálu banky, vyplacení dividendy nedoporučuje Česká národní banka.
 • V letošním prvním čtvrtletí Monetě Money Bank klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 18,2 procenta na 598 milionů korun. Za poklesem byla podle banky absence výnosů z prodeje dluhopisů, které se letos neopakovaly. Provozní výnosy byly nižší zhruba o osm procent, dosáhly 2,7 miliardy korun.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!