Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mzdy rostly i přes covid, ne ale všem. Polepšily si hlavně zdravotní sestry, kdo naopak ostrouhal?

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

ČR - Výdělky v Česku i nadále pokračují v růstu. Zvýšily se – tedy podle statistiků, kteří pracují s průměrem či mediánem – všem. Až na obor služeb, postižený tvrdým lockdownem. Nejvíce přidáno – o zhruba 11 procent – dostali letos zdravotníci. Zaměstnanci kultury se museli smířit s obnosem o pět procent nižším.
  19:45

V letošním prvním čtvrtletí se průměrná hrubá mzda oproti stejnému období loňského roku zvýšila o 3,2 procenta na 35 285 korun. Mzdový medián (hodnota uprostřed mzdové škály) vzrostl o 2,5 procenta na 29 867 korun. Koronaviru navzdory.

Šéf správního soudu Mazanec odmítl Babišův návrh zmrazit platy, výhrady má i nejvyšší žalobce

Růst výdělků však ani zdaleka nebyl rovnoměrný. K obvyklým faktorům, které vývoj mezd a platů rozrůzňují, jako je charakter práce a poptávka po ní, už loni přibyl nový – pandemie. Pomineme-li trochu specifickou kategorii lidí v sektoru realit, kteří si podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vydělali o 12,2 procenta více než v prvním kvartále roku 2020, pak si nejvíce – a to s obrovským náskokem – polepšili zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociální péči. Jejich platy meziročně vzrostly o 11,3 procenta. A jak doplnil ČSÚ, největší zásluhu na tom má růst platů zdravotních sester.

Medián mezd praktických sester se podle ČSÚ v loňském roce meziročně zvýšil o 25,1 procenta na 43 298 korun, výdělky všeobecných sester se specializací vzrostly o více než pětinu na průměrných 46 792 korun.

A byly to výdělky ve zdravotnictví obecně, co v loňském posledním čtvrtletí vytáhlo průměrnou mzdu vysoko nad inflaci – o celých 6,5 procenta. Důvod loňského na současné poměry enormního nárůstu byl ovšem specifický. Jak upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek, rychlý růst průměru v posledním kvartále loňského roku obstaraly prémie a příplatky právě ve zdravotnictví.

Hlavní manažer ANO pobíral neoprávněně plný zastupitelský plat. Chybu přiznává, peníze vrátí

Služby šly dolů

Ve službách se v prvním letošním kvartále nejenže nepřidávalo, ale dokonce se tam platy snižovaly. „Odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti a odvětví ubytování, stravování a pohostinství spojuje skutečnost, že měly po celou dobu zavřené provozovny. U prvního došlo k poklesu mzdy o 5,1 procenta, u druhého o 2,6 procenta. V obou se navíc snížil počet zaměstnanců,“ upozorňuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.

Počet zaměstnanců v ubytování, stravování a pohostinství, přepočtený na celé úvazky, se meziročně snížil o bezmála 15 tisíc lidí. Naproti tomu zdravotnictví a sociální služby v prvním kvartále meziročně posílily o 3,4 tisíce lidí.

Odchází málo placená práce

Ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR) Bohuslav Čížek vysvětluje tříprocentní růst platů tím, že podnikům i přes pandemii chybějí lidé a ty stávající si chtějí udržet. „Navíc růst kolem 2,5 až tři procenta je výsledkem řady loni uzavřených kolektivních smluv,“ vysvětluje Čížek. Podobný růst očekávají členové svazu pro celý letošní rok.

Home office mění trh s byty. Proč platit vysoký nájem v blízkosti práce, když do ní nemusíte jezdit?

Aktuální průzkum SPČR ukázal, že kvalifikované lidi postrádá 44 procent podniků a že právě toto je nejvýznamnější bariéra pro zotavení se z krize. Průmysl je přitom stěžejním ekonomickým odvětvím v Česku. Z celkem asi čtyř milionů zaměstnanců v něm pracuje zhruba 30 procent.

Mzdy táhne nahoru také probíhající restrukturalizace trhu práce v důsledku pokračující robotizace, automatizace a digitalizace. Technologie, které umožňují odstranit těžkou manuální či rutinní lidskou práci, vedou k rušení nejhůře placených pozic. Svou roli ovšem sehrává také zvyšování zákonné minimální mzdy a také škrtnutí nejhůře placených pozic ve veřejné sféře a jejich přesun do lépe placených sfér.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!