Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na obytné vozy a karavany se čeká někdy až rok. Výrobci nestíhají nasytit poptávku

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zákazníci, kteří chtějí karavan nebo obytný vůz podle svých představ, si musí mnohdy počkat až rok. Za delší čekací lhůtou stojí rostoucí zájem o kempování, výrobci a jejich subdodavatelé nestíhají poptávku naplnit.

Čekací doba na nový obytný vůz se může vyšplhat až na jeden rok. foto: Zadarski.hr

„Je pravda, že zažíváme karavanový boom, trh meziročně roste přibližně o 18 – 20 %, němečtí výrobci nestíhají vyrábět a neustále rozšiřují své výrobní závody. Dodací lhůty se tak prodlužují,“ řekl pro Lidovky.cz Vladimír Záhorec, jednatel firmy Karavan Centrum Morava, která se prodejem karavanů i obytných vozů zabývá.

NOMÁDI: Rodina s dětmi cestuje po Evropě s karavanem

Obliba cestování „domu na kolech“ neroste pouze v Česku. Tento trend je celoevropský. „Podle informací, které mám z německého sdružení karavanového průmyslu, tyto čísla sedí. Meziroční nárůst se pohybuje okolo 18 – 23 %,“ dodal Jan Bordovský, šéfredaktor časopisu Camping, cars & caravans.

Roční čekací doba je běžná v případech, kdy si zákazník vybere individuální vybavení. Pokud se zájemce o obytný vůz smíří s předem danou výbavou, může na výlet s novým autem vyrazit klidně už za čtyři měsíce.

Ze skladu i za čtyři měsíce

„Na sklad objednáváme obytné vozy s výbavou, kterou zákazníci nejvíce poptávají. U specifických přání se dělá objednávka přímo u výrobce, v takovém případě může být dodací lhůta až jeden rok,“ popsal ředitel prodejní společnosti Hykro Jan Ruta. Podle Ruty před dvěma lety ještě tak dlouhé čekací doby nebyly obvyklé.

Karavan (ilustrační foto)

„Nejčastěji se prodlužují čekací lhůty u dražších modelů. U běžných aut střední třídy dochází k tomu, že jim například Fiat nestíhá dodávat podvozky a kabiny. Většina těchto vozů se totiž staví na Fiatu Ducato,“ sdělil Jan Bordovský.

Kempování je novým trendem

Češi si čím dál častěji volí raději tuzemskou dovolenou než zahraniční. Podle agentury CzechTourism přibližně 44 % českých turistů kombinuje během roku domácí i zahraniční dovolenou, přibližně stejně velká skupina preferuje pouze tuzemskou dovolenou. Pouze 13 % dotázaných si vybírá jenom zahraničí. Karavan nebo obytný vůz je pro Čechy podle zvyšujících se prodejů oblíbenou variantou, jak se na dovolenou dopravit.

Prodej obytných vozů loni rostl o 41 procent. Větší zájem byl i o karavany

„Za poslední dva roky je abnormální zájem o obytné vozy a karavany i z důvodu teroristických útoků ve světě, bezpečnostních problémů v afrických destinacích, či cestovních kanceláří. Lidé tedy daleko více z důvodu bezpečnosti cestují individuálně. Z toho náš obor nyní profituje,“ řekl Vladimír Horký, jednatel firmy Hykro.

Karavan (ilustrační foto)

Dlouhé čekací doby na obytné vozy a karavany nejsou jediné. Čeští zákazníci si musí počkat také na některé automobily značky Škoda Auto. Například modely Fabia a Rapid nyní nemají automatickou převodovku. Kvůli novým emisím si musí buď vybrat z toho, co je, nebo další měsíce vyčkávat, až se chybějící varianty na trh vrátí.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat