Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nákupy ochranných prostředků bez tendrů neprošly, poslanci nepřehlasovali veto Senátu

Předseda SSHR Pavel Švagr. (SSHR) v centrálním meziskladu v Sedlčanech na Příbramsku. foto: ČTK

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nebude moci nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení. Zastánci této změny ve Sněmovně nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou. Podle kritiků by byla navíc v rozporu s evropským právem.
  16:06aktualizováno  16:38

Novela měla platit jen šest měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček její potřebnost zdůvodňoval tím, že je nutné operativně doplnit zásoby SSHR, které byly vyčerpány v rámci opatření při krizovém stavu.

Vláda zaujala k návrhu loni v létě neutrální stanovisko. Vyjádřila v něm pochybnosti ohledně nezbytnosti navrhované změny. Podle vlády už řešenou situaci pokrývají výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Sněmovna přesto novelu schválila koncem ledna zrychleně už v prvním kole, když pro bylo 62 z přítomných 90 poslanců. Nyní pro zákon hlasovalo jen 87 ze 163 přítomných poslanců, přičemž pro přehlasování senátního veta bylo třeba 101 hlasů. Novelu podpořili jen poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

Vláda upozornila i na to, že počet výjimek v evropských směrnicích, týkajících se veřejných zakázek je uzavřený a členské státy si nemůžou stanovit další výjimky. Podle vlády je také navrhovaná změna nesystémová, protože se zavádí jen na omezenou dobu a kvůli jednomu typu viru. Obdobně jako vláda se vyjádřil například i pirátský poslanec Ondřej Profant.

Část senátorů doporučovala výběr dodavatele prostředků souvisejících s epidemií bez zadávacího řízení podmínit souhlasem vlády. Chtěli by také vyloučit uchazeče, kteří se podobným dodávkám dříve nevěnovali, nedoložili by dostatečně vlastnickou strukturu a byli by ve střetu zájmů. V únoru vzbudil pochybnosti výběr dodavatele antigenních testů pro školáky, jímž se stala firma Tardigrad International Consulting. Výběrová komise z tendru vyřadila společnost Chironax, která předložila lepší cenu. Stalo se tak podle ministerstva vnitra kvůli varování BIS, že je firma napojena na stíhané osoby.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat