Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

NASA dala pro let na Měsíc přednost Muskově SpaceX před Blue Origin. Mise je v plánu už na rok 2024

Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska skončil na třetí pokus úspěšným přistáním. foto: Twitter/NASA Space Flight

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si pro svou příští misi na Měsíc, která by se mohla uskutečnit už v roce 2024, vybral k výrobě lunárního přistávacího modulu společnost SpaceX podnikatele a vizionáře Elona Muska. Uvedl to v sobotním sdělení a rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné finančními hledisky. Měsíční mise chce podnikat pravidelně.
  7:23aktualizováno  7:34

SpaceX se nezdařil ani čtvrtý výškový test prototypu rakety Starship. Stroj nezvládl přistání

Zprávu o tom, že SpaceX získala smlouvu s NASA za 2,9 miliardy dolarů (62,8 miliardy Kč), přinesl první deník The Washington Post. SpaceX porazila konkurenční společnost Blue Origin Jeffa Bezose a dceřinou společnost firmy Leidos, podnik Dynetics.

„Je to další krok ve vzrušující skupině kroků, který nás přivede k udržitelnému systému přistání lidí na Měsíci,“ uvedla v sobotu vedoucí programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Ludersová.

Prezident USA Donald Trump a jeho pravá ruka Mike Pence sledují odlet vesmírné...
Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX explodoval na testovací rampě.

VIDEO: Raketa Starship od SpaceX na třetí pokus přistála, pak ale explodovala

NASA loni přidělila všem třem společnostem 967 milionů dolarů a desetiměsíční smlouvy pro zahájení prací na vzorcích lunárního modulu v rámci programu Human Landing Systems neboli HLS. 

SpaceX získala nejnižší částku - jen 135 milionů dolarů. Podle serveru CNBC se očekávalo, že NASA vybere dva z těchto tří týmů. To že volba padla pouze na SpaceX, je překvapení, píše CNBC, protože pro agenturu bylo dříve důležité, aby program zůstal konkurenční.

Autor:

Mohlo by vás zajímat