130 let
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk.

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. | foto: Profimedia.cz

Novo Nordisk se nově stal nejhodnotnější evropskou firmou, sesadil LVMH

Ekonomika
  •   17:38aktualizováno  19:11
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk v pátek sesadila z pozice nejhodnotnější evropské společnosti na burze francouzského výrobce luxusního zboží LVMH. Ten si prvenství, které převzal po Nestlé, držel nepřetržitě dva a půl roku.

Na konci pátečního obchodování na evropských burzách dosahovala tržní hodnota společnosti Novo Nordisk včetně nekotovaných akcií zhruba 424,7 miliardy dolarů (přibližně 9,5 bilionu korun), zatímco hodnota LVMH činila 420,1 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters. Cena akcií firmy Novo Nordisk v pátek vzrostla o více než dvě procenta, zatímco cena LVMH klesla téměř o procento.

Poslední dobou se na akciích LVMH negativně odráží obavy ohledně zpomalení růstu čínské ekonomiky. Akcie dánské společnosti naopak těží z poptávky po jejích vysoce účinných lécích na cukrovku a hubnutí. Na počátku srpna hodnota firmy překročila velikost dánské ekonomiky.

Hodnota akcií společnosti Novo se za poslední tři roky zhruba ztrojnásobila, zatímco cena akcií LVMH, pod níž spadají módní značky Louis Vuitton či Dior, se zdvojnásobila.

„To, že se Novo blíží k LVMH jako akcie s největší tržní kapitalizací v Evropě, je odrazem nedávného úspěchu produktů firmy, zatímco nedávné trendy LVMH byly smíšenější,“ konstatoval Marcel Stotzel, který se podílí na správě portfolia fondů Fidelity European Fund a Fidelity European Trust.

Očekává se, že trh s léky na hubnutí dosáhne během deseti let ročních tržeb ve výši 100 miliard dolarů (2,2 biliony korun). Podle banky Barclays se v současné době prodeje pohybují kolem šesti miliard dolarů.

„Podíl na trhu by měl být rozdělen relativně rovnoměrně mezi Novo Nordisk a Eli Lilly, dvě hlavní společnosti, které stojí za léčbou obezity,“ uvedla analytička Axelle Pinonová ze společnosti Carmignac.

Čína má druhou největší ekonomiku na světě, její zotavení po pandemii ale slábne. Kromě toho se potýká s krizí v realitním sektoru, narůstajícím zadlužením samospráv a s rekordní nezaměstnaností mezi mladými lidmi. Odvětví luxusního zboží je na čínských spotřebitelích do značné míry závislé.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás