Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Odešel pilíř česko-izraelských vztahů. Pavel Smutný byl zastáncem přesunu ambasády do Jeruzaléma

Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory. foto: cisok.cz

Renesanční člověk, katalyzátor myšlenek, ikona česko-izraelské spolupráce, mecenáš umění, který po sobě zanechal obrovskou stopu. Tak vzpomínají na právníka Pavla Smutného jeho kolegové, přátelé i známí.
  10:03

Čtyřiašedesátiletý prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK) a zakladatel jedné z největších českých advokátních kanceláří Portos (dříve Císař, Češka, Smutný) zemřel náhle v neděli nad ránem na následky onkologického onemocnění.

„Pavlův odchod je pro nás hlubokou ranou a těžkým rozloučením. Do poslední chvíle se věnoval práci pro kancelář a dalším projektům, ať už v rámci Bohemian Heritage Fund, nebo Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Jeho nadšení pro takové projekty pro nás bylo vždy inspirací a ta přetrvá i po jeho odchodu,“ řekl serveru Lidovky.cz Jaromír Císař, advokát a společník kanceláře Portos, kterou spolu se Smutným založil už v roce 1993.

„Pavel zasvětil významnou část svého života rozvoji hospodářských i kulturních vztahů mezi ČR a Izraelem. Jako vůbec první Čech v historii získal v roce 2023 prestižní cenu Jerusalem Award za dlouhodobou podporu česko-izraelských vztahů,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ondřej Bočkay, výkonný ředitel ČISOK. Smutný byl podle něj humanistou, vlastencem, vizionářem, který svým specifickým humorem a projevem dokázal vždy upoutat pozornost. „Zanechal zde obrovskou stopu,“ dodal. Komora bude pokračovat dál v jeho odkazu, doplnil Bočkay.

Dle izraelské velvyslankyně Anny Azariové byl Smutný jedním z hlavních motorů toho, že česko-izraelské vztahy jsou na tak skvělé úrovni. „Osobně je mi velmi smutno, že nás opustil právě teď, když jsme se dostali do finální fáze jeho jmenování honorárním konzulem Izraele v ČR,“ řekla serveru Lidovky.cz s tím, že všechny formality byly již vyřízené. „Trhá nám srdce, že se nedožil jmenování, které si tolik zasloužil.“

Viceprezident ČISOK Jiří Maceška pro Lidovky.cz uvedl, že Smutný byl i vynikajícím rétorem se smyslem pro realitu. „Po celou dobu existence komory působil jako jasný katalyzátor myšlenek. Přinášel nové a neotřelé nápady, jak rozvíjet vzájemné vztahy, a to nejen na obchodní a odborné úrovni, ale i v oblasti kulturní a společenské,“ vyjmenoval Maceška s tím, že z iniciativy Pavla Smutného byla například založena Cena Arnošta Lustiga. Ta se uděluje každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

Podporoval přesun ambasády

V roce 2009 stál Smutný rovněž u založení nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který přispívá k rozvoji českého umění. Stal se i iniciátorem Společenství svatovítské katedrály, jehož cílem je získat finanční prostředky k realizaci, sestrojení a následné umístění nových varhan. Nechyběl ani v Radě Národního divadla či Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Zemřel Pavel Smutný, advokát a prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory

Aktivní byl i na politickém poli, kde například výrazně podporoval přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. V prosinci 2022 byl dokonce členem delegace, která předala výzvu k přesunu premiérovi Petru Fialovi (ODS).

„Společně jsme byli za předsedou vlády. Ten i celá sněmovna se vyjádřili pro přesun našeho velvyslanectví ve vhodný čas,“ připomněl Karel Sedláček, předseda České společnosti přátel Izraele.

Absolvent pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se věnoval studiu mezinárodního práva, v praxi se specializoval zejména na mezinárodní investiční vztahy a obchodní právo.

V roce 2019 dostal Smutný od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Média tehdy přinesla informace o tom, že advokát byl za studií předsedou univerzitní organizace Socialistického svazu mládeže a kdysi spolupracoval s StB. Byť kontakt připustil, spolupráci s tajnou policií zásadně odmítal.