Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Restaurace v Itálii klamou zákazníky. Místo olivového oleje podávají náhražku

Olivový olej značky Lozano Červenka a olivové háje, ze kterých vzešel. foto: Soukromý archiv Lozano Červenka

Olivový olej napříč Evropou v posledních týdnech prudce zdražuje. Problém to je mimo jiné i pro mnohé restaurace. Desítky z nich však k vyšším cenám přistoupily po svém. Kontroly v Itálii například ukázaly, že řada gastronomických provozů místo pravého olivového oleje podává náhražku vyrobenou ze semen neznámého původu. Tu pak dobarví chlorofylem a pro změnu chuti ji míchají s betakarotenem.
  20:03

Průměrná cena jednoho litru extra panenského oleje na jihu Evropy momentálně vychází na asi 9 eur (zhruba 225 korun). Pro řadu majitelů restaurací je tato cena příliš vysoká, a proto se raději uchylují k alternativám. Zásobují se falešným olejem za 3 eura (asi 75 korun), který však může ohrožovat zdraví zákazníků. Informoval o tom portál Euronews.

Italská média hovoří o tom, že kontroloři v minulých dnech odhalili padesát restaurací, které hostům podávaly falešný olivový olej. Nyní jim za to hrozí vysoké peněžité sankce.

Falešné olivové oleje se v Itálii objevovaly i v minulosti. Tehdy ale kontroloři z nekalého jednání obviňovali hlavně jeho výrobce. Tentokrát to ale vypadá, že na skandálu se značnou měrou podílí i sami restauratéři. Vyšetřovatelé totiž tvrdí, že provozovatelé gastronomických podniků nemohou skutečný olivový olej za tak nízkou cenu čekat.

Rozdíl pozná i laik

Odborníci říkají, že rozdíly mezi skutečným a falešným olivovým olejem jsou značné a poznají je i naprostí laici. „Každý, kdo olivový olej alespoň párkrát ochutnal, rozdíl pozná. Olivový olej nikdy není bez chuti. Může být více či méně sladký, hořký, pikantní, ale nikdy nebude bez chuti. Falešný olej ze semen nemá žádnou chuť ani vůni. Trh s falešným olivovým olejem sice existoval vždy, nyní ale kvůli značný cenovým rozdílům nabývá na opravdové síle,“ uvedl v rozhovoru pro Euronews profesor Maurizio Servili.

Servili ale zároveň doplňuje, že podvod může být o něco těžší odhalit, pokud se falešný olej částečně smíchá s tím skutečným. V těchto případech pomůže už jen asi speciální rozbor v laboratoři.

Cena olivového oleje prudce vyskočila

Analýzy ukazují, že cena olivového oleje v minulých týdnech stoupla na rekordních 9 tisíc dolarů (zhruba 203 tisíc korun) za jednu tunu. Tento nárůst se brzy propsal i do maloobchodních cen. Třeba ve Spojených státech amerických se cena v letošním roce zvýšila asi o 12,5 procenta.

Olivový olej zdražuje hlavně kvůli slabé produkci. Za ní skoro z poloviny stojí Španělsko, které tak do velké míry určuje i jeho cenu. Už během loňského května ale země oznámila, že v meziročním srovnání se produkce olivového oleje propadne o 48 procent.

Slabá produkce olivového oleje je v posledních měsících hlášena i z Portugalska, Tuniska, Maroka nebo Řecka. Turecko dokonce v posledních týdnech významně omezilo jeho vývoz, aby zajistilo dostatečné množství olivového oleje pro vlastní trh.

Na konci minulého roku americké zemědělství snížilo odhad celosvětové produkce olivového oleje na 2,5 milionu tun. V meziročním srovnání je to o asi jednu čtvrtinu méně.

„Španělsko, Řecko, Itálie, Tunisko. Všechny tyto země byly zasaženy a letošní rok může být ještě horší. Vodní zdroje jsou na extrémně nízké úrovni. Dříve se dal extra panenský olivový olej sehnat za 3 eura na litr. Dnes vyjde i na 12 eur,“ uzavřel v rozhovoru pro portál Euronews profesor Maurizio Servili.

Autor: