Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovatelé 'obarvují' žloutky vajec, slepice krmí éčkem, zjistil dTest

Ekonomika

  12:15
PRAHA - Kvalitu vajec hodnotí většina spotřebitelů podle barvy žloutku. Zpravidla platí, že tmavší žloutek - rovná se kvalitnější vejce. Ne vždy to ale musí být pravda. Někdy si totiž k lepší barvě žloutku dopomáhají chovatelé přidáváním barviva kanthaxanthinu do krmiva, upozornil dTest.

Vejce od nosnic chovaných v klecích obsahují barvivo kanthaxanthin označené jako E 161 g. Ten se v přírodě vyskytuje například v houbách nebo zelených řasách. Kanthaxanthin se někde přidává do krmiva a potravin. V malém množství tělu neškodí, ale ve větším se může hromadit v sítnici a zapříčinit tak její poškození.

Evropská unie barvivo povoluje, omezuje však jeho množství, které může být použito. Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že všechna testovaná vejce dTestem zmiňované limity nepřekročila. A například u vajec z biochovů se látka vůbec nenašla.

ČTĚTE TAKÉ:

Test se zaměřil také na to, zda jsou na obalech uvedeny přesné informace o složení. A tady test časopisu zjistil, že jeden z výrobců klamal zákazníky, když na obalu sliboval přítomnost omega-3 mastných kyselin.

Autor: