Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pan Euro: Krize není o euru. Je to důsledek civilizační choroby

Ekonomika

  7:30
PRAHA - I přes krizi v eurozóně, která ohrožuje existenci jednotné evropské měny, pokračuje národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek ve své práci. „Nedomnívám se, že tyto práce zastarají. Pouze se v pravý čas aktualizují,“ říká.

Oldřich Dědek bude dohlížet na rozpočet a účetnictví. foto: Lidové noviny

LN Vykonáváte funkci národního koordinátora pro zavedení eura. Co vlastně teď děláte?
V současné době je z pohledu mého úřadu zazimovací období. Nicméně i v tomto období je účelné vyvíjet nějaké aktivity. Účastním se pracovních skupin, které se zabývají problematikou eura. Dále se snažíme prostřednictvím webové stránky o zavedení eura informovat o problematice kolem eura a přistupování k eurozóně. Také se stýkám s médii, jsem často zván na různé přednášky. Pevně věřím, že jednoho dne se technické přípravy na zavedení eura znovu rozproudí. Proto i nyní ve zbývajícím čase vypracovávám zatím „do šuplíku“ metodiku přípravy státní správy na zavedení eura.

LN Jak konkrétně vypadá metodika přípravy české státní správy na zavedení eura?
Například vypracovávám programové zázemí pro metodiku, aby mezi jednotlivými ministerstvy nemusely kolovat papíry, aby vše bylo v excelovských tabulkách.

LN Jedná se o práci na plný úvazek?
Pracuji na poloviční úvazek.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Neobáváte se, že mnoho z vaší práce „v šuplíku“ zůstane?
Zavedení eura je do značné míry standardizovaný proces. Musí být připravena legislativa na ochranu spotřebitele, měla by být vyjasněna úloha státní správy,měl by se vypracovat systém statistického zjišťování. Nedomnívám se, že tyto práce zastarají.

LN Kolik lidí v současnosti pracuje na koordinaci zavedení eura v Česku?
V minulosti můj úřad zaměstnával tři další lidi. Jedna osoba se specializovala na komunikační kampaň, druhá řídila sekretariát a třetí vykonávala další činnosti. Nyní jsem všechny činnosti převzal na sebe.

LN Nespěje úřad ke zrušení?
Vláda v prosinci minulého roku konstatovala, že pro příští rok nebude usilovat o stanovení termínu pro zavedení eura. Vláda ale neříká, že přestane usilovat o zavedení eura, pouze že tak nebude činit v příštím roce. Odůvodňuje to tím, že v koaliční dohodě se hovoří o připravení technických podmínek pro přijetí eura za splnění dvou předpokladů. Prvním předpokladem je, že se podaří fiskální konsolidace, abychom byli schopni plnit maastrichtské rozpočtové kritérium. Druhým předpokladem je stabilizace dění v eurozóně. Pokud nedojde ke změně, zabezpečování minimálních činností vztahujících se k přípravám přijetí eura by mohla pokračovat. Hlavní slovo ale bude mít ministr financí.

LN Kolik stojí Česko ročně příprava zavádění eura?
V současné době se jedná o zanedbatelnou částku, která se v podstatě omezuje na můj plat. Ten činí kolem 20 tisíc korun měsíčně.

Kdo je "Pan Euro"?

Oldřich Dědek (58) Na pozici národního koordinátora se věnuje od roku 2007 přípravám státní správy na zavedení eura v Česku. Dědek je uznávaný ekonom, přednáší na Institutu ekonomických studií FSV UK. Vminulosti působil jako viceguvernér ČNB. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Absolvoval zahraniční stáže a studijní pobyty ve Velké Británii (London School of Economics, University of Warwick) a v USA (Mezinárodní měnový fond, Federal Reserve Bank of Kansas City).

LN Je Česko již technicky připraveno na zavedení eura?
Od rozhodnutí vlády, že se euro zavede, do přijetí eura musí uplynout alespoň tři roky. Řada příprav musí začít až v průběhu tohoto období.

LN Proč by měla někomu vadit česká koruna, která dlouhodobě vykazuje stabilitu, zatímco euro se po deseti letech dostalo do existenčních potíží?
Podnikovému sektoru vadí fluktuace ve směnných kurzech. Přináší jim platby v řádech desítek milionů. Týká se to i drobných plateb. Nedávno jsem dostal drobnou platbu v eurech a banka si strhla poplatek 100 korun. Když platím v korunách, platba stojí šest korun. I v bankovních poplatcích je vidět zřetelný nepoměr. Jsem přesvědčen, že kdyby nepřišla krize eurozóny, euro bychom již zaváděli i u nás.

K TÉMATU:

LN Co podle vás přivedlo euro do současných problémů?
Jsem pevně přesvědčen, že současná krize není o euru. Je to důsledek civilizační choroby, tíhnutí k deficitům. To přitom není jen problém EU. Budou se s tím muset vypořádat Spojené státy, v Japonsku zadluženost přesahuje 200 procent hrubého domácího produktu. Evropa na bariéru narazila nejdříve. Nyní řeší, jak se dostat zpět na špici průmyslových ekonomik, aby nebyla vnímána jako zdroj napětí a krize.

LN V podnikovém sektoru je bankrot očistný. Proč je nutné mu tolik bránit v případě států? Vždyť v minulosti zbankrotovala Argentina nebo Rusko...
V Argentině se ale střílelo, tam se rabovalo...

LN ... v Řecku již také létají v ulicích kameny...
... ale to je nic proti tomu, kdyby se nechalo klasicky zbankrotovat. Upřednostňování státních bankrotů je masochistické řešení. Navíc je potřebné vnímat nebezpečí efektu nákazy. Představa, že vyřešíme problém tím, že ponecháme Řecko vlastnímu osudu, je, jako když vystěhujeme nějakou skupinu občanů do Šluknovského výběžku a budeme si myslet, že tím se problém uzavře. Ve skutečnosti problém zesílí a nakazí celou společnost.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...