Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pecina získal nové angažmá. Bude šéfovat ve strojírenském gigantu

Ekonomika

  9:45
PRAHA - Ministr v demisi Martin Pecina už ví, čím se bude živit po odchodu z Rusnokovy vlády. Jak zjistily LN, Pecina nastoupí jako obchodní ředitel do brněnského strojírenského gigantu Alta. Společnost patří k největším skupinám strojírenství a engineeringu ve střední a východní Evropě.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: Lidové noviny

„Měl bych se věnovat engineeringu. Rád bych se věnoval investičním aktivitám společnosti ve východních zemích,“ potvrdil LN své angažmá ve firmě Alta, jejíž tržby v minulém roce činily více než sedm miliard korun a v jejímž managementu působí Pecinův bratr Radek.

Než loni v srpnu nastoupil do vlády, působil Pecina na postu generálního ředitele společnosti Vítkovice Power Engineering, co do obratu nejsilnější společnosti z kolosu Vítkovice Machinery Group. „Už jsem se nechtěl do Vítkovic vracet,“ odmítl blíže specifikovat, proč nenaváže na své působení ve skupině podnikatele Jana Světlíka.

Alta a Pecinova srbská mise

V evropských zemích se Altě rýsuje nejlepší obchod v Srbsku. S tamním ministerstvem energetiky má brněnská společnost od roku 2012 uzavřené memorandum o spolupráci při výstavbě nového dolu a elektrárny.

Pecina tak může využít kontaktů, které získal při pracovní cestě, kterou podnikl v roli ministra. Totiž: v prosinci loňského roku navštívil Srbsko a setkal se nejen se svým protějškem, ale i s ministryní energetiky a tamními podnikateli. Do Bělehradu přitom Pecina přivezl delegaci českých obchodníků. A této mise se zúčastnili i zástupci firmy Alta. "Myslím, že Alta byla na všech misích, které jsme absolvoval. Místo ve Vítkovicích, kam jsem myslel, že se vrátím, zaniklo. Tak jsme si hledal uplatnění v oblasti, v které pracuji celý život, když zrovna nejsem v politice," vysvětlil Pecina s tím, že si na pracovní cestě budoucí místo nedomlouval.         - rak -

Autoři:

Mohlo by vás zajímat