Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pět kandidátů na šéfa ČT. Koho byste volili vy?

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Rada České televize ve středu zvolí nového ředitele ČT. Na léta tak vytyčí směr, kterým se veřejnoprávní médium bude ubírat. Koho byste volili vy?

Petr Dvořák, bývalý šéf televize Nova

Petr Dvořák (archivní snímek)

Petr Dvořák (archivní snímek)

Dvořák je papírově největší favorit, v první fázi volby dostal nejvíce hlasů. S televizí Nova se nerozešel v dobrém, a právě proto se spekuluje, že jedině Nova by mu mohla před volbou ještě uškodit. Do Novy zamířil Dvořák z PPF Petra Kellnera.

Má poměrně širokou podporu, jako jediný si soustavně buduje případný budoucí tým, který by si do ČT přivedl. Sešel se už i s premiérem Petrem Nečasem, má podporu odborů. V projektu například navrhl vytvoření kanálu pro děti ČT3.

Roman Bradáč, šéf zpravodajství ČT

Roman Bradáč.

Roman Bradáč.

Momentálně je v ČT nepříliš populární figurou. Je totiž jedním ze symbolů éry Jiřího Janečka. Společně s ředitelem programu Radkem Žádníkem, výkonným ředitelem ČT1 Radanem Dolejšem a obchodním ředitelem Robertem Kvapilem mají na Kavčích horách přezdívku 4R.

Proti kandidatuře Bradáče se postavily odbory. "Myslím, že odbory spíše kritizovaly průběh celé volby, než že by šlo konkrétně o moji osobu,“ komentoval to Bradáč. Dříve působil několik let jako stálý zpravodaj v USA.

Hynek Chudárek, exředitel televize Óčko

Hynek Chudárek (archivní snímek)

Hynek Chudárek (archivní snímek)


Chudárek nekandiduje poprvé, letos ale má podle svých slov poprvé pocit, že ve finální pětici není pouze do počtu. „Kdo z kandidátů říká, že se s politiky neschází, tak lže,“ tvrdí Chudárek.

On sám přiznal například schůzku s předsedou volebního výboru Václavem Menclem (ODS).

V projektu slibuje, že bude propouštět. "V nejbližších letech bych chtěl snížit stav o zhruba 20 procent lidí,“ říká. Dosavadním manažerům televize vzkazuje, že by zrušil i polovinu jejich postů.

Jan Svoboda, exředitel marketingu DPP

Jan Svoboda

Jan Svoboda

Svobodova kandidatura budí největší vášně. Dvaatřicetiletý manažer je pranýřován kvůli nevyjasněnému vysokoškolskému vzdělání.

Absolvoval tříletý program MBA v Brně, radní však v konkurzu na ředitele požadovali vysokoškolské vzdělání. Přestože rada školu uznala, kritizovala ho například šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková či odbory ČT.

Působil na Primě, kde se seznámil s ředitelem Martinem Dvořákem. S ním pak odešel do pražského dopravního podniku. Jako šéf ČT by prý nevadil VV.

Radomír Šimek, Předseda podnikatelské komory

Radomír Šimek

Radomír Šimek

Pan neviditelný. S novináři se nebaví. Jako jediný z kandidátů odmítl vystoupit v publicistickém pořadu ČT Události, komentáře. Šimek to zdůvodnil tím, že vize napsal v projektu a do konečné volby se již nechce vyjadřovat. Dosavadního ředitele Janečka přitom rada za chatrnou komunikaci s novináři kritizovala.

Byl manažerem firmy Siemens, je předsedou dozorčí rady firmy ELTODO. Jako kandidáta ho podle kuloárních informací nejvíce prosazoval exministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).

Anketa

Koho byste za nového ředitele ČT zvolili vy?

Petra Dvořáka 260
Romana Bradáče 35
Hynka Chudárka 38
Jana Svobodu 212
Radomíra Šimka 15
Jiného kandidáta 395

Středeční volbě nového ředitele ČT se rozsáhle věnuje úterní vydání Lidových novin.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....