Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Tajemné ‚plzeňské‘ pivo. Staropilsen nikdo nezná, vaří se v Nymburce

Ekonomika

  12:30
PLZEŇ - Sídlí v Plzni a údajně vyváží pivo do patnácti zemí. Potravinářská inspekce mu jako jednomu z pouhých čtrnácti pivovarů u nás udělila možnost užívat Bruselem chráněné označení České pivo.

Přesto v Plzni ani celém Česku pivovar Staropilsen skoro nikdo nezná. Ani renomovaní znalci trhu, sládci, šéfové pivovarnických institucí. 

Na webu se firma zmiňuje o exportu a značkách jako Staropilsen, Česká koruna nebo Zlatá Praha. Vše ostatní tají. Podle obchodního ředitele Jiřího Zvoňara z obchodních důvodů.

Za firmou, která si podle zjištění LN nechává pivo vařit v Pivovaru Nymburk, stojí Bulhar Emanuil Kaludov Valkanov, žijící v Sofii. Podle lidí z branže šikovně v zahraničí využívá pověsti českého piva a pivovarnické tradice Plzně.

„Jediné, co o nich vím, je, že odnedávna mohou používat označení České pivo. Ale jinak nevím, o koho jde, co dělají, kde sídlí,“ říká na adresu Staropilsenu předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...