Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po telefonech se Xiaomi vrhá i na elektroauta. Investuje do nich až 222 miliard korun

Ekonomika

  13:08
PEKING - Největší čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi potvrdil, že vstupuje na trh s elektromobily. Firma do nové divize investuje nejprve 10 miliard jüanů (téměř 10 miliard dolarů (222,3 miliardy Kč). Divizi povede Lej Ťün, šéf a spoluzakladatel Xiaomi, uvedla v úterý firma. O jejím vstupu na trh elektromobilů minulý týden informovaly zdroje agentury Reuters.

Lej Ťün, zakladatel Xiaomi foto: Reuters

Škoda Auto nyní nechystá žádný model menší než Fabia. Vyvíjíme elektromobil, hlásí Schäfer

Firma počítá s tím, že si auta nechá vyrábět jinde, uvedl zdroj agentury Bloomberg. Podobný model firma používá také u výroby chytrých telefonů, které pro ni vyrábí tchajwanská společnost Foxconn, největší světový smluvní výrobce elektroniky.

Xiaomi podle zdroje Bloombergu nemá v úmyslu vybrat si pro výrobu elektromobilů zavedenou automobilku. Reuters minulý týden informoval o chystané spolupráci s výrobcem aut Great Wall Motor, který ovšem později zprávu popřel. Šéf Xiaomi vstup na trh s elektrickými auty zvažoval několik měsíců, konečné rozhodnutí padlo až v posledních týdnech. Xiaomi už najala inženýry, kteří budou pracovat na softwaru do plánovaných elektrických aut.

Čínský podnik vedle chytrých telefonů vyrábí i desítky zařízení připojených k internetu, včetně skútrů, čističek vzduchu, vařičů rýže a robotických vysavačů. Osm let stará firma se teď snažit diverzifikovat zdroje příjmů, jejichž většinu tvoří smartphony, na kterých má ale jen velmi nízkou marži. Potýká se i s rostoucími náklady kvůli nedostatku čipů a minulý týden zveřejnila čtvrtletní tržby, které zaostaly za odhady.

Své síly spojuje za účelem výroby elektromobilů řada technologických firem a výrobců automobilů. V lednu oznámil spolupráci čínský vyhledávač Baidu a automobilka Geely. Reuters informoval také o podobných ambicích firem Apple a Huawei.

Autor: