Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Počítačová hra FIFA obsahuje podle úřadů prvky hazardu, nelíbí se jim kupování balíčků

Populární hra FIFA. foto: EA

BRUSEL/PRAHA - Společnost Electronic Arts čelí v Belgii trestnímu stíhání. Tamním úřadům se nelíbí, že si hráči mohou ve sportovním simulátoru FIFA zakoupit balíčky s náhodnými kartami fotbalistů. Společně s Nizozemskem to považují za hazard. Belgie letos nařídila EA platby za balíčky zrušit, firma však neposlechla.
  6:00

V dubnu letošního roku rozhodla Belgická komise pro hazardní hry (BGC), že takzvané loot boxy – balíčky s náhodným virtuálním obsahem, spadají podle nynějšího belgického práva mezi hazardní hry, a proto jsou nezákonné. Toto rozhodnutí ale ještě nepotvrdil soud. Společnost, která nedodrží belgická pravidla, riskuje pokutu až ve výši 800 tisíc eur nebo a manažeři až pět let ve vězení.

Co to jsou loot boxy?

  • Loot boxy jsou virtuální balíčky s náhodným obsahem. Hráči v nich najdou například zbraně, virtuální měnu nebo jiné věci, záleží na konkrétní hře. 
  • Najdeme je například ve sportovních hrách od EA (FIFA, NHL, NBA Live), 2K Sport (NBA2K18), u akčních her od společností Blizzard či Valve. Zároveň si mohou hráči loot boxy koupit i u mobilních her zdarma.
  • Peníze z nákupu balíčků nebo virtuální měny jsou pro vývojáře někdy i hlavním příjmem.

Belgická komise kromě hry FIFA označila jako hry s hazardním prvkem také tituly Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive nebo NBA 2K19. Všechny vývojářské firmy loot boxy ze hry v belgických verzích odstranily, EA ale nehodlá ustoupit. V online módu FIFA Ultimate Team si tak mohou hráči kupovat balíčky s fotbalisty za reálné peníze.

„Nevěříme, že FIFA Ultimate Team nebo loot boxy jsou hazardem. Zaprvé, hráči vždy dostanou specifický počet věcí v každém balíčku. Zadruhé, neposkytujeme ani nepovolujeme žádný způsob, jak prodat věci z balíčků nebo virtuální měnu za reálné peníze,“ řekl už v květnu ředitel Electronic Arts Andrew Wilson.

Místo samolepek virtuální hráči

Populární mód Ultimate Team, který obsahuje počítačová hra FIFA, je inspirovaný sběratelskými samolepkami Panini. Nadšenci do této sběratelské hry si kupují balíčky, ve kterých jsou samolepky s náhodnými fotbalisty, a snaží se do svého alba poskládat vysněný tým.

Generální ředitel BGC však přirovnání k Panini odmítá. „Panini tiskne stejný počet všech samolepek od každého fotbalisty. Nejde o ruletu mezi běžnými a vzácnými hráči. Ve FIFĚ 18 (vyšla loni na podzim, nyní vychází nová verze FIFA 19 - pozn. red.) toto neplatí,“ kontroval pro The Telegraph ředitel BGC Peter Naessens.

Stejná situace jako v Belgii je i v Nizozemsku. Podle nizozemské hazardní komise jsou loot boxy hazardem. Odlišný názor na tuto problematiku panuje ve Velké Británii. Zde loni v listopadu rozhodla komise pro hazardní hry o tom, že loot boxy nespadají pod hazardní zákon. Hlavním důvodem je fakt, že jednotlivé položky v balíčcích jsou použitelné pouze v konkrétní hře a nelze je zpětně prodat za reálné peníze.

Stírání hranic mezi on-line počítačovými hrami a hazardem na internetu se věnuje i Česká republika. V září Česko podepsalo s dalšími patnácti státy mezinárodní dohodu o spolupráci v oblasti internetových her, které například umožňují nákup již zmíněných loot boxů. „Legislativa samozřejmě není ve všech zemích stejná, proto s kolegy ze zahraničí spojujeme síly, abychom postupovali jednotně a koordinovaně,“ řekl k podepsání dohody ředitel odboru Státního dozoru nad hazardními hrami Karel Bláha.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!