Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokuta sto tisíc pro pražský dopravní podnik platí, rozhodl Nejvyšší správní soud

Právo

  10:49
Brno - U Nejvyššího správního soudu (NSS) skončil spor o pokutu 100 000 korun, kterou uložil v roce 2018 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP). Soud zamítl kasační stížnost DPP a definitivně tak platnost pokuty potvrdil. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu.

Dopravní podnik Praha foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Spor se týká zakázky na zajištění fyzické ostrahy budov, kterou DPP vyhlásil v roce 2016. Podle rozhodnutí ÚOHS podnik při výběrovém řízení chyboval, protože z tendru nevyřadil nabídku společnosti Centr Group, která nezajistila platnost bankovní záruky po celou dobu zadávací lhůty.

Už během výběrového řízení přitom hodnoticí komise DPP doporučila právě z tohoto důvodu Centr Group vyřadit. „Zadavatel se tímto doporučením neřídil, neboť považoval tento postup za příliš formalistický,“ uvedl dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

DPP navíc vyhodnotil nabídku Centr Group jako nejvýhodnější a s firmou uzavřel smlouvu. ÚOHS mu za to uložil pokutu 100 000 korun, kterou v dubnu 2018 potvrdil i předseda Rafaj.

Dopravní podnik se bránil žalobou u Krajského soudu v Brně, ani u něj ale neuspěl, napadl tedy rozsudek kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Ten se ale ztotožnil s rozhodnutím nižší instance a potvrdil, že rozhodnutí ÚOHS bylo správné.

Uloženou pokutu musel dopravní podnik zaplatit už po neúspěchu svého rozkladu u ÚOHS v roce 2018, žaloba na její zaplacení neměla odkladný účinek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!