Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potvrzeno. Výroba nové Škody Superb se přesune do Bratislavy, rozhodl Volkswagen

Ekonomika

  14:34aktualizováno  14:52
BERLÍN - Výroba nové generace modelu Superb automobilky Škoda se přesune do Bratislavy, kde se bude montovat společně s vozy Volkswagen Passat. Očekávané rozhodnutí koncernu Volkswagen v pátek v Německu potvrdila dozorčí rada automobilky. Ta jednala o investicích pro nadcházejících pět let.

Plug-in hybridní Škoda Superb iV foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

„Přesun produkce Superbu z české továrny v Kvasinách do Bratislavy poskytne Škodě v České republice potřebnou kapacitu k uskutečnění růstového plánu značky,“ uvedl koncern v tiskovém prohlášení. Společnou výrobu modelů Superb a Passat v Bratislavě pak vysvětluje jako synergický krok, neboť vozy patří do stejné rodinné větve.

Volkswagen učinil nepřátelský krok, říká Středula k přesunu výroby Superbu. Přijdou škodováci o část odměn?

První auta začnou z linky v Bratislavě sjíždět v roce 2023. Passaty se dosud vyráběly v dolnosaském Emdenu, kde se po elektrickém modelu ID.4 bude montovat vůz VW Aero, který je dalším autem na elektrický pohon. Loni koncern sestavil zhruba 544 000 vozů Passat, celkem jich vyprodukoval přes 30 milionů.

Škoda Superb iV.
Škoda Superb iV.

O přesunu výroby vozů Superb se spekulovalo už v roce 2017 a 2018. Koncern Volkswagen pak rozhodl, že výrobu aut rodiny Passat, do které patří i Superb, přesune do Kvasin na Rychnovsku. Následně se mluvilo o tom, že Superb a Passat se budou vyrábět ve zcela nové továrně koncernu v Turecku. Od těchto plánů ale nakonec Volkswagen ustoupil.

Škodovka přesun potvrdila

Automobilka Škoda Auto oficiálně potvrdila, že se výroba příští generace modelu Superb přesune spolu s výrobou Volkswagenu Passat do Bratislavy. Vývoj obou aut bude v České republice. Výroba vysoce ziskového SUV Kodiaq zůstane v Kvasinách, spekulovalo se o jejím přesunu do Německa. Firma to v pátek uvedla v tiskové zprávě. 

Automobilka uvádí, že přesunem výroby Superbu získá potřebné kapacity pro navýšení objemu výroby SUV Kodiaq a Karoq. „Vítáme rozhodnutí týkající se plánování vytíženosti koncernových závodů. Ve společnosti Škoda Auto získáme v České republice dodatečné kapacity, které jsou naléhavě potřebné pro náš růstový plán. Tím vytvoříme podmínky pro další expanzi naší značky při současném zachování vysoké ziskovosti,“ řekl předseda představenstva Thomas Schäfer.

Volkswagen Česku ukradl nejziskovější vlajkovou loď, tvrdí odborář. Výroba superbu se prý přesune na Slovensko

Výroba Superbu se má z Kvasin do Bratislavy přesunout v roce 2023. „Kapacity, které se brzy uvolní, společnosti umožní zvýšit výrobu těchto modelů SUV, po nichž je velká poptávka, a navíc umožní v Kvasinách vyrábět další model značky Škoda. K tomu je třeba zdůraznit, že zákazníci díky celkově rozšířeným výrobním kapacitám získají výhodu v podobě kratších dodacích lhůt,“ uvedla Škoda v tiskové zprávě.

Škoda Auto v pátek také oznámila, že získala od koncernu zodpovědnost za trhy v Rusku a severní Africe, již dříve ji koncern VW pověřil řízením aktivit celého koncernu v Indii. „Považuji za důležitý signál, že značka Škoda v koncernu Volkswagen zároveň převezme ještě větší odpovědnost. Vedle regionu Indie budeme v budoucnu řídit také růstové trhy v Rusku a v regionu severní Afriky. Skutečnost, že vedení koncernu nám svěřilo tyto úkoly, zdůrazňuje velkou důvěru ve schopnosti zaměstnanců společnosti Škoda Auto,“ uvedl Schäfer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!