Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povinnost zákazníků brát si účtenky? Ministerstvo po kritice couvlo a paragraf ruší

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Ministerstvo financí chtělo nařídit zákazníkům brát si od prodejců účtenky. Po vlně kritiky, kdy se objevila varování před italskou obdobou zákona, kde policisté před obchody pokutují zákazníky, však couvá. Sporný paragraf chce z návrhu odstranit.
Účtenky - ilustrační foto

Účtenky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Důvodová zpráva zákona tvrdí, že kdo účtenku nepřevezme, dopustí se porušení zákona. Nestanovuje však žádné sankce ani způsob, jakým by se přebírání účtenek mělo kontrolovat. 

Elektronické pokladny nás zlikvidují, bojí se stánkaři a trhovci

„Pokud občané nebudou tuto povinnost dostatečně plnit, a to se dá celkem předpokládat, bude moci ministerstvo financí celkem snadno novelizovat zákon a s velmi malou pozorností veřejnosti uvalit sankce,“ komentovala zákon Asociace podnikatelů a manažerů. 

V komentáři ještě dodává, že se vláda snažila existenci paragrafu zatajit tím, že o něm dostatečně neinformovala. „Fakt, že plánují uzákonit povinnost zákazníka převzít účtenku, nebyl zveřejňován,“ píše se v komentáři. Předseda Asociace Radomil Bábek na nedávné konferenci dodal ještě varovný příklad ze zahraničí: „Do několika let můžeme očekávat situaci podobnou jako v Itálii, kdy finanční policie bude chytat před obchody zákazníky bez účtenky.“

Ministerstvo: Nechceme šikanovat

Ministerstvo kritice ustoupilo. „Přestože ani v původním znění návrhu zákona uvedená povinnost převzít účtenku nepočítala se sankcemi ani jiným trestáním zákazníka, akceptovali jsme vznesené připomínky a z návrhu zákona jsme povinnost zákazníka účtenku převzít úplně odstranili,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Petra Petlachová. Česká republika chce prý zákazníky motivovat pozitivně, nikoliv je pokutovat a šikanovat. 

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil i Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky. „Na posledním jednání s ministrem Babišem včera, nám bylo potvrzeno, že v zákoně nebude povinný odběr účtenky,“ řekl Danda. Navíc dodal, že ministerstvo chystá zavést on-line evidenci jen u restaurací, hotelů a obchodů, u dalších subjektů se rozhodne až podle toho, jak se evidence osvědčí v praxi.

Záplata na děravý kabát

Bábek záměr ministerstva kvituje. „Považujeme to za správné. Je to však jen náprava chybného záměru, protože považujeme za alarmující, když se práva nenápadně mění  v povinnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Danda i Bábek však nezapomněli zmínit, že zákon jako celek považují za špatný. „Je třeba, aby stát konal, aby úředník finančního úřadu vyrazil na podezřelé podnikatele, o kterých samozřejmě ví, a postihnul je se vší parádou. A ne aby postihoval administrativní zátěží všechny podnikatele,“ řekl serveru Lidovky.cz Danda. „Stát má dostatek prostředků a informací pro to, aby vyhledával a trestal nepoctivé, aniž by musel obtěžovat převážnou většinu poctivých,“ reagoval podobně Bábek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat