Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha chce zlepšit plynulost průjezdu Blankou, v Holešovičkách se vytvoří druhý pruh

Ekonomika

  15:42
Praha - Pražský magistrát zkušebně změní dopravní režim na připojovací rampě z tunelového komplexu Blanka do ulice V Holešovičkách v oblasti Pelc-Tyrolky. Namísto stávajícího jednoho pruhu tam budou dva. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí města Vít Hofman. Opatření má zlepšit plynulost dopravy a snížit omezování vjezdu aut do komplexu. Testovací provoz úpravy potrvá zhruba tři měsíce.

Výjezd z tunelového komplexu Blanka na Letné. foto:  František Vlček, MAFRA

Město musí podle informací magistrátu za běžných okolností omezovat vjezd aut do Blanky ve směru do Troji v průměru na 2,5 hodiny denně. Opatření má tuto dobu zkrátit. Úprava vychází z návrhu společnosti SATRA, která se o tunelový komplex pro městskou Technickou správu komunikací stará.

Vjezd do tunelového komplexu Blanka.
Křižovatka Malovanka před vjezdem do tunelového komplexu Blanka.

„Od Blanky po Holešovičky se bude dát jet bez nutnosti připojování, brzdění, akcelerování a přejíždění z jednoho pruhu do dalšího. Plynulost dopravy by měla ulehčit lidem v okolí od hluku a zplodin. A kapacitní Blanku využijeme na maximum,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Z důvodu zachování plynulosti MHD bude také přesunuta autobusová zastávka Kuchyňka v ulici V Holešovičkách na začátek odbočovacího pruhu do ulice Na Truhlářce. „Po tříměsíčním pilotním provozu bude opatření vyhodnoceno všemi zúčastněnými stranami a bude rozhodnuto o dalším postupu,“ doplnil Hofman.

Blanka se skládá z Brusnického, Dejvického a Bubenečského tunelu a je součástí severozápadního úseku městského okruhu. Trojice tunelů měří celkem 5,5 kilometru. Stavba komplexu začala za primátora Pavla Béma (ODS) v roce 2007 a postupně nabrala několikaleté zpoždění. Zprovozněn byl v září 2015. Blanka na západě navazuje na Strahovský tunel a na Pelc-Tyrolce by na něj mělo navázat pokračování přezdívané Vlasta. V souvislosti s dostavbou se uvažuje také o zahloubení ulice V Holešovičkách, které požadují místní obyvatelé. Rozhodnuto však o něm zatím nebylo.

Autor:
Témata: Doprava