Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha připravuje změny: tramvaje by mohly jezdit na Jižní Město

Ekonomika

  11:45
PRAHA - Prodloužení tramvajové trati na Jižní Město, rekonstrukce nádraží Bubny, vodní park v Troji nebo rozšíření Vídeňské ulice. To jsou některé z návrhů pražských městských částí, které hodlá magistrát zahrnout do nového územního plánu. Ten by měl být vypracován do roku 2015.

Tramvaj T15 Škoda ForCity. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha připraví desítky dalších významných změn územního plánu, o které si požádaly městské části. Změny zahrnují upřesnění trasy Pražského okruhu, prodloužení tramvajové tratě na Jižní Město, ale i bytovou výstavbu v Jinonicích a Bubenči.

Se zahájením přípravy souhlasili členové výboru územního rozvoje pražského zastupitelstva, proti některým změnám naopak na jednání vystoupili občané. Se záměrem musí souhlasit ještě rada a zastupitelstvo.

Podle ředitelky magistrátního odboru územního plánu Jitky Cvetlerové městské části zaslaly několik stovek podnětů, město z nich zatím vybralo asi 75. "Pokud zastupitelstvo materiál schválí, bude zahájeno pořizování těchto změn," řekla zastupitelům Cvetlerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha 4 navrhuje změny, které počítají se sběrným dvorem v Hodkovičkách a rozšířením vytížené Vídeňské ulice. Pátá městská část se zasazuje mimo jiné o změnu nevyužívané plochy pro autokemp v Motole na plochu pro sportoviště, rozšíření motolského golfového hřiště či nové uspořádání smíchovského přístavu.

Rekonstrukce nádraží

Nádraží Praha Bubny

Nový územní plán by měl umožnit také přestavbu nádraží v Bubnech. Projednávání této změny bylo v minulosti přerušeno. Město se totiž s investory nedokázalo dohodnout na budoucím využití areálu.

„Nechali jsme si zpracovat studii, která využití území navrhne," řekl na jednání výboru náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Jak vypadá nádraží dnes?

Praha 6 chce na Hanspaulce vytvořit park, podporuje ale také výstavbu rodinných domů v Břevnově, bytovou výstavbu v Bubenči a výstavbu pečovatelského centra v Ruzyni.

Změny by měly umožnit obytnou výstavbu také na Střížkově, v Hrdlořezích, v areálu bývalé továrny na barvy Tebas ve Vysočanech a Stodůlkách. Počítá se rovněž s vybudováním administrativního komplexu v Roztylech, výškového domu na hranici Vysočan a Hloubětína či relaxačního a sportovního centra v Modřanech.

Návrhy se týkají rovněž možného rozšíření hřbitovů v Nebušicích, Slivenci a Zličíně a výstavby zbraslavské hasičské zbrojnice. Velkých změn by se mohla dočkat městská část Troja, která navrhuje vytvoření parku vodních sportů, záchytného parkoviště a nové administrativní budovy pro ředitelství zoologické zahrady.

Část změn se týká upřesnění tras dopravních staveb, například částí Pražského okruhu z Ruzyně do Suchdola a dále do Březiněvsi.

Další návrh by měl umožnit rozšíření současného okruhu na Černé Mostě. Proti těmto záměrům na jednání vystupovali zástupci městských částí, přes které má okruh vést.

Žádali, aby město prověřilo i jiné varianty vedení okruhu. Podle zastupitele Milana Urbana (TOP 09) by ale prozkoumání nových tras oddálilo výstavbu okruhu o desítky let.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat