Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda Transportation vyrobila nejdelší tramvaj. Putuje do Rigy

Ekonomika

  10:03
PLZEŇ - Čtyřicetimetrovou tramvaj pro více než 430 cestujících, nejdelší vůz vyrobený v Česku, dokončila plzeňská Škoda Transportation a zahájila její převoz do hlavního města Lotyšska. S cestujícími má vyjet na trať začátkem července.

Nejdelší česká tramvaj, kterou vyrobila plzeňská Škoda Transportation, putuje do Rigy foto: ČTK

Plzeňské strojírny už do Rigy dodaly v roce 2010 a loni 20 tříčlánkových tramvají ForCity za 1,3 miliardy korun. Uvedla to mluvčí firmy Lubomíra Černá. Letos dodá podnik do Lotyšska pět dalších dlouhých vozidel, jejich cenu ale nezveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

"První z dlouhých tramvají by měla do Rigy dorazit 9. června, v řádu týdnů budou následovat dvě další. Během září až října bychom chtěli do Lotyšska odeslat zbylé tři tramvaje, čímž bychom kontrakt splnili ještě v předstihu oproti smluvním termínům," řekl generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.

Nejdelší česká tramvaj, kterou vyrobila plzeňská Škoda Transportation, putuje do Rigy

Délce čtyřčlánkové tramvaje museli škodováčtí technici přizpůsobit testy. "Ve zkušební hale stála tramvaj rozdělená na dvou kolejích. Poslední článek byl připojen kabely, takže se vozidlo chovalo jako jedna souprava a pracovníci mohli provést většinu naplánovaných zkoušek," uvedl manažer projektu Petr Gregořica.

Vozy pro Rigu musejí vydržet v extrémních podmínkách

Díky tomu, že testování v Plzni bylo rozsáhlé, čekají podle mluvčí tramvaj v Rize už jen některé bezpečnostní zkoušky a povinné ověřovací jízdy. Vozidla ForCity pro Rigu musí vydržet extrémní klimatické podmínky, například i čtyřicetistupňové mrazy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat