Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravidla mezi novináři a Babišem určí kodex Karla Hvížďaly

Slovensko

  14:03
PRAHA - Etický kodex mediální společnosti MAFRA, která vydává Lidové noviny, MF DNES a provozuje servery Lidovky.cz a iDNES.cz, vypracuje novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nabídku nového vlastníka vydavatelské skupiny Andreje Babiše přijal s podmínkou, že s tímto postupem budou šéfredaktoři obou listů souhlasit a na konečné verzi kodexu se s ním budou podílet.

Karel Hvížďala, novinář, spisovatel a dramatik. foto: ČTK

Miliardář Babiš oznámil koupi mediální společnosti od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft v minulém týdnu. Představil ji jako důležitý krok v jeho snaze vybudovat významnou mediální divizi na trzích České republiky a Slovenska.

Již dříve do této skupiny patřily regionální týdeníky 5plus2 a vydavatelství Ecopress, které na Slovensku vydává deník Hospodárske noviny.

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem

Hvížďala, který se mimo jiné podílel na sepsání Kodexu Českého rozhlasu, má pomoci rozptýlit obavy některých kritiků z omezování novinářské nezávislosti, a to především s ohledem na Babišovo politické působení. Nový kodex by tak měl přesně rozdělit role v této mediální divizi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zástupce majitele (vydavatele) by redakcím určoval rozpočet, jmenoval a odvolával šéfredaktory, šéfredaktoři by měli zaručenou bezvýhradnou samostatnost v personálním obsazení redakcí a ručili za obsah vydávaných periodik," uvedl mluvčí Agrofert Holdingu Karel Hanzelka.

Kodex má podle něj také jasně a transparentně oddělit vydavatelství od ostatních firem Agrofertu, od politického hnutí ANO a dalších Babišových aktivit. Dokument zároveň určí způsob, jak budou řešeny případné neshody mezi vydavatelem, respektive majitelem a redakcí.

Proč o mně nepíšete?

Babiš si vysloužil kritiku za nepatřičný zásah do médií v minulém týdnu, jen dva dny poté, co byla informace o převzetí společnosti oznámena. Lidové noviny napsaly, že Babiš volal jejich politickému redaktorovi a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Babiš v telefonátu údajně nejprve kritizoval, že noviny jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily, a dále opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. Po následném dotazu z vedení společnosti Mafra se budoucí vlastník přímo v sídle redakce za své chování omluvil a navrhl uzavření etického kodexu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...