Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Bartík se musí omluvit Zemanovi za slova o rakovině. Zaplatit mu má čtvrt milionu, rozhodl soud

Svatopluk Bartík u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatopluk Bartík u soudu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za výroky, že má Zeman rakovinu. Rozhodl o tom v pátek Městský soud v Brně, podle kterého to bylo nepravdivé tvrzení. Bartík zároveň musí zaplatit prezidentovi 250 000 korun. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů.

Bartík tvrzení o rakovině napsal na sociální síť Facebook před prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhajoval mandát. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Radek Malenovský uvedl, že Bartík musí do tří dnů od právní moci rozsudku zaslat Zemanovi doporučený dopis ve znění, že se omlouvá Zemanovi za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí způsobenou tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace.

„Žalovaný je povinen žalobci zaplatit 250 000 korun do 15 dnů od právní moci rozsudku,“ řekl Malenovský. Bartík másí zaplatit i náklady řízení.

Svatopluk Bartík u soudu.
Prezident Miloš Zeman.

Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že věc byla projektem politického podnikatele, který nevyšel. „Rakovina byla v celém rozsahu vyvrácena,“ uvedl Nespala. V odůvodnění to uvedl i soudce. Nespala rozhodnutí soudu uvítal. „Vítáme to co do základu preciznosti posouzení, jediná otázka zůstává ohledně výše satisfakce. Z našeho pohledu je to málo,“ uvedl Nespala. Sdělení označil za poplašnou zprávu. „Byl to útok na všechny voliče, nejen na voliče Miloše Zemana. Hlavní kandidát, favorit voleb měl být diskvalifikován ohavnou informací, že umírá,“ zdůraznil Nespala.

Bartík navíc nechtěl říct, odkud informaci o nemoci prezidenta má, protože chtěl chránit zdroj. Soudce uvedl, že po dokazování převážil zájem na odhalení zdroje před jeho utajením. 

Arogantní vniknutí do soukromého života, míní Zemanův advokát

„Soud dospěl k závěru, že informace byla smyšlená. Šlo o arogantní vniknutí do intimní sféry soukromého života žalobce,“ uvedl Malenovský. Podle něj žalovaný zasáhl do práva žalobce na lidskou důstojnost. „Je zakázáno vystavit člověka jednání, které zpochybňuje jeho kvalitu jako člověka bez ohledu na jeho společenský status,“ dodal soudce. Podle něj to mohlo zasáhnout i profesní život žalobce, neboť informace mohla snížit šance na jeho znovuzvolení.

Bartík řekl, že je rád, že zdroj neodkryl. „Zdroj by to zlikvidovalo s výrazně vyšší kandencí, takže názor nezměním. Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud bude pravomocný, tak se omluvím a budu rozsudek respektovat ve všech jeho částech,“ řekl Bartík. Ohledně vyplacení čtvrtmilionové částky uvedl, že pokud se potvrdí, bude potřebovat pomoc.

„Je to vyloučené a vím, že ani úvěrem nejsem schopen tak vysokou částku v současné době řešit,“ poznamenal Bartík, který už o pomoc poprosil na facebooku. V minulosti mu lidé poslali peníze na advokáta, který ho ve sporu zastupuje.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a v takovém případě mu zbývá pár měsíců života. Bartík své tvrzení z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil. 

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.