Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Krátce z justice: Přijetí soudcovského etického kodexu se začíná komplikovat

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA/BRNO Stručný přehled soudních řízení a aktualit z justice.

„Soudcovská rada našeho soudu ho neschválila. Dospěla k závěru, že práva a povinnosti soudce jsou upraveny již v zákoně o soudech a soudcích,“ potvrdila minulý týden LN místopředsedkyně sokolovského okresního soudu Gabriela Siegelová. Identický postoj k etickému kodexu zaujala i soudcovská rada domažlického okresního soudu.

Podle předsedy břeclavského okresního soudu Přemysla Klase nemohou soudcovské rady etický kodex dokonce vůbec schvalovat, ačkoli právě taková je představa předsedy Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho. „Působnost soudcovským radám stanoví zákon. Mohou se vyjadřovat ke kandidátům na předsedu a místopředsedy soudu, k soudcům, kteří mají být k soudu přiděleni, a projednávat rozvrh práce a otázky státní správy soudu. Zákon neříká, že by etický kodex souvisel se státní správou soudu. Zákon ho nezná. Soudcovské rady o něm proto nemohou hlasovat,“ řekl LN Klas.

O způsobu, jak by mělo etický kodex sepsaný pracovní skupinou NS přijmout všech 3040 soudců v republice, měly v úterý na NS diskutovat soudcovské rady všech soudů. Setkání však bylo na poslední chvíli zrušeno kvůli protiepidemiologickým opatřením platným od úterý v justici.

Podle zjištění LN má kodex dvě strany a dalších bezmála 60 zabírají komentář a judikatura. „Etický kodex je hotový. Ale komentář a judikatura jsou jen pracovní verze. Nebylo dohodnuto, že se na soudy budou rozesílat i ony,“ řekl LN jeden z členů pracovní skupiny NS.

Havlíčkobrodský, jičínský, kralovéhradecký a rakovnický okresní soud a Obvodní soud pro Prahu 10 LN potvrdily, že se již ke kodexu přihlásily.

Aplikace NaSpis funguje již dva roky

Od září 2018 nahlédlo přes web do spisů Ústavního soudu (ÚS) 610 advokátů. Průměrný počet přístupů za poslední rok činil podle ÚS 192 měsíčně. Vyjádření, jimiž na ústavní stížnost reagovaly protistrany, mohou v aplikaci NaSpis číst zatím jen advokáti. ÚS však zvažuje zřídit přístup i jejich klientům. Od března lze v tomto webovém rozhraní číst podání obsažená ve všech spisech založených u ÚS po 1. lednu 2016.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...