Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

legalTV.cz: Skončila ochrana manažerů firem. Jak mohou kontrolovat rizika?

Advokát Michal Žižlavský. foto: legalTV.cz, Michal Žižlavský

PRAHA - Děti si užívají školní prázdniny, na které se tentokrát možná těšily o něco méně než obvykle. Manažerům firem naopak skončily insolvenční prázdniny, na jejichž konec se mnozí netěšili vůbec.
  7:00

Podnikatelé a statutární zástupci firem mohli až donedávna využít insolvenční prázdniny. Šlo o mimořádné opatření vlády na ochranu firem, kterým zákeřný čínský virus z Wu-chanu narušil cash flow. Parlament přijal ve stavu legislativní nouze zvláštní zákon Lex Covid justice a poskytl členům orgánů obchodních společností dočasnou ochranu před věřiteli. Ti získali oddychový čas do 30. června 2021, aby uspořádali záležitosti svých firem bez toho, aby čelili právním rizikům.

Úderem prvního červencového dne ovšem úlevy skončily. Jednatelé a členové představenstev už nadále nemohou využít ochrany mimořádného moratoria. V plném rozsahu se obnovila jejich povinnost podat insolvenční návrh na insolventní nebo předluženou společnost. Je přitom jedno, zda firmu ohrožuje zjevný úpadek, který věřitelé vidí, protože se jim neplatí, nebo skrytý úpadek, ve kterém jim firma sice platí, ale narůstá skrytý dluh. Ten druhý případ má pracovní název letadlo. Letí se letí, a pohledávky jedněch věřitelů se platí z peněz jiných. Teprve až letadlo dosedne, ukáže se, kdo všechno drží v rukou Černého Petra.

Celý článek naleznete zde.

Autor:
Témata: Právo a justice

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat