Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Vláda by měla napravit nerovnosti v platech žen a mužů, usnesl se Senát

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha  Vláda by měla přijmout opatření k nápravě příjmových nerovností mezi ženami a muži, a to například podporou částečných pracovních úvazků nebo podporou pružných pracovních podmínek. Ve čtvrtek se na tom usnesl Senát při projednávání pětileté strategie EU pro rovnost žen a mužů na období 2020-2025. Evropská komise tuto strategii představila letos v březnu. Brusel chce letos přichystat závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami.

Senát v přijatém usnesení uvádí, že v obecné rovině cíle ve strategii podporuje. Mezi dalšími opatřeními, které by měly sloužit k odstranění nerovností, patří podle Senátu dostatečná kapacita předškolních zařízení a zařízení péče o dlouhodobě nemocné.

Nerovnosti v platech jsou v ČR jedny z největších v EU

Senát v usnesení konstatuje mimo jiné, že příjmové nerovnosti mezi ženami a muži v ČR patří k nejvyšším v EU. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který materiál senátorům představil, řekl, že jsou třetí nejvyšší v unii. Ženy v ČR podle jeho informací vydělávají o 19 procent méně než ženy. V zemích EU vydělávají ženy podle statistik komise v průměru o 16 procent méně než muži. To se projevuje i na jejich penzích, kde je rozdíl až 30 procent.

Komise proto připravuje směrnici k průhlednosti v odměňování. „Ta by měla reagovat na rozdíly v průměrných příjmech žen a mužů,“ řekl Hamáček. „Podpora transparentnosti odměňování je jednou z cest, jak tento rozdíl snižovat, takže vláda tuto iniciativu také podporuje,“ dodal.

Česko stále neratifikovalo Istambulskou úmluvu

Unijní země by podle EK měly začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy o boji proti domácímu násilí a násilí na ženách, takzvanou Istanbulskou úmluvu. Mezi země, které ji dosud neratifikovaly, patří i Česko. „Návrh na ratifikaci nebyl dosud vládou projednán, přestože z pohledu ministerstva spravedlnosti je náš právní řád na ratifikaci úmluvy připraven,“ řekl Hamáček. Senát v jednom z bodů usnesení vyzval vládu, aby v souvislosti s přípravou ratifikace této úmluvy věnovala pozornost také šíření souvisejících dezinformací.

„Pokud bude přistoupení unie k Istanbulské úmluvě zablokováno některými členskými státy, Komise předloží návrh vlastní směrnice, který bude směřovat k naplnění cílů Istanbulské úmluvy. A ta směrnice by měla zajistit dostatečnou ochranu obětem násilí na ženách a domácího násilí, stíhání pachatelů i potřebnou prevenci,“ popsal Hamáček.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!