Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před prodejem Číňanům: dva klíčoví vlastníci plzeňské Škody převedli podíly

Ekonomika

  11:55
PLZEŇ - Dva z devíti spoluvlastníků plzeňských strojíren Škoda Transportation Marek Čmejla a Jiří Diviš převedli své podíly na jiné osoby. Stalo se tak v době, kdy vrcholí jednání o prodeji firmy čínské skupině CRRC, největšímu výrobci vlaků na světě.

Jiří Diviš. Podobně jako Marek Čmejla byl aktivní ve společnosti Appian. I on byl švýcarským soudem shledán vinným v kauze Mostecké uhelné společnosti. foto: ČTK

Na tento krok upozornil jako první server HlídacíPes, podle nějž může být důvodem jednání o prodeji, které trvá už zhruba rok. Působení obou mužů, nepravomocně odsouzených za podvod a praní špinavých peněz, mohlo být pro investora významnou údajně překážkou transakce.

Čmejla podle serveru převedl podíl na manželku, Diviš na švýcarskou firmu.

Těsně před prodejem: Plzeňská Škoda odvolala z dozorčí rady kontroverzní muže

Oba muži, nepravomocně odsouzení ve Švýcarsku za podvody při privatizaci Mostecké uhelné (MUS), převedli podle serveru své podíly v kyperské společnosti EURMAX Limited, která vlastní více než třetinový podíl v kyperské firmě CEIL, jež je jediným vlastníkem plzeňské škodovky.

Koupit ji chce CRRC, hodnota transakce se odhaduje na 30 miliard korun. První svůj podíl převedl na manželku Petru Humlovou. Divišův podíl podle serveru převzala společnost DVS INVESTMENT GROUP SA se sídlem ve Švýcarsku - ve stejné čtvrti, kde měl Diviš trvalé bydliště.

Čtyři klíčoví vlastníci Škody Transportation na fotografiích. Diviš s Čmejlou již podíly převedli. Podívejte se:

Marek Čmejla. Známý byznysmen patří mezi důležité vlastníky skupiny Škoda...
Tomáš Krsek. Předseda představenstva Škody Transportation a jeden z hlavních...

Krátce před převedením podílů byli oba bývalí manažeři odvoláni z dozorčí rady Škody Transportation a Škody Investment. Na jejich místo dosedla právě Humlová a právník Ján Gajdoš, který zastupoval Čmejlu před švýcarským soudem.

„Změny, které naznačujete, s jednáním o prodeji nesouvisí,“ řekla serveru mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. Čínský koncern CRRC na otázky webu neodpověděl.

STŘEDOEVROPSKÝ LÍDR

  • Skupina Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je ve střední a východní Evropě největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím, hlavně výrobou tramvají, příměstských vlaků, lokomotiv, metra, trolejbusů nebo elektrobusů.
  • Loni vykázala 1,571 miliardy Kč čistého zisku, meziročně trojnásobně vyšší. Tržby se meziročně snížily o 14 procent na 15,7 miliardy Kč.
  • Ryze českou skupinu, která vyváží přes polovinu produkce, vlastnilo do letošního března devět českých fyzických osob, manažerů skupiny. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll.
  • V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a finský výrobce kolejových vozidel TransTech.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat