Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při koupi zboží rozhoduje kvalita, ne cena. Češi se naučili číst obaly

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Při nákupu spotřebního zboží je pro zákazníky nejdůležitější kvalita, kterou jako hlavní parametr uvádí 61 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků.
Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kvalita tak poprvé dostala od spotřebitelů přednost před cenou, která dosud vždy vítězila v průzkumech týkajících se potravin, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotázané autoři průzkumu vyzvali, aby označili hned tři faktory, které jsou pro ně při rozhodování nejdůležitější. Za kvalitou s 61 procenty skončila na druhém místě cena, kterou zvolilo 59 procent respondentů, značku výrobku pak 36 procent, jeho složení či materiál pak 35 procent. Známost nebo znalost produktu na základě dřívější zkušenosti označilo 31 procent dotázaných, doporučení od známých a přátel a zemi původu po 26 procentech, označení výrobku značkou kvality sedm procent a atraktivitu obalu čtyři procenta dotázaných.

České výrobky jsou oblíbené

Přes tři čtvrtiny zákazníků podle průzkumu dávají přednost českým výrobkům, o kterých si myslí, že jsou stejně dobré (41 procent) nebo kvalitnější (také 41 procent) než zahraniční konkurence. Téměř 70 procent spotřebitelů by uvítalo nezávislé značení kvality a absolutní většina by podpořila jeho financování z veřejných zdrojů.

Přímo v obchodě rozeznávají lidé kvalitní výrobky v 73 procentech podle složení materiálu v popisu výrobku, 59 procent na základě jeho vzhledu, 55 procent podle země původu, 47 procent podle ceny, 42 procent na základě značky a 29 procent podle označení (například bio nebo jiná značka kvality). Je tedy patrné, že spotřebitelé čtou obaly výrobků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hodně lidí zná českou kvalitu

Program Česká kvalita zná 44 procent dotázaných. Z nich 83 procent jej považuje za spolehlivou garanci kvality zboží. Problémem tedy není nedůvěra spotřebitelů ke značkám kvality, ale malá známost programu a také malý počet výrobků, které některou ze značek kvality nesou. "Průzkum jasně ukázal, že lidé stojí o nezávislé ověřování kvality. Jen bohužel zatím mnozí nevědí, že tady program nezávislého značení existuje, a že splňuje prakticky všechny podmínky, které by spotřebitelé vyžadovali u 'ideálního' značení kvality," uzavřel Juračka.

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...