Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prohlížeč Mozilla Firefox slaví deset let. Používá ho třetina uživatelů

Média

  6:47
KALIFORNIE - Internetový prohlížeč Mozilla Firefox je v současnosti druhým nejoblíbenějším prohlížečem, používá jej zhruba třetina uživatelů. Tento bezplatný prohlížeč, který ve spolupráci se stovkami dobrovolníků vyvinula americká společnost Mozilla Corporation, byl poprvé zpřístupněn před deseti lety, 9. listopadu 2004, a to i v češtině.

Mozilla Firefox, internetový vyhledávač. foto: Mozilla.orgReprofoto

U zrodu Firefoxu stáli programátoři Dave Hyatt a Blake Ross, kteří v září 2002 spustili jeho první verzi, tehdy pod jménem Phoenix.

Firefox - ilustrační foto.

Tento název však narazil na ochrannou známku jiné americké počítačové společnosti, do konfliktu s konkurencí se dostal i nový název Mozilla Firebird a tak nakonec zvítězila „ohnivá liška“, tedy pojmenování Firefox.

Nový multiplatformní webový prohlížeč zaznamenal již první den svého vydání obrovský zájem.

Verze 3.0 z roku 2008 se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů za největší množství stažených kopií softwaru - více než osm milionů stažených kopií za 24 hodin.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj