Senáḵw navazuje na podobné projekty jako Jericho Lands či Heather Lands. Všechny tyto návrhy zaštiťuje realitní developerská společnost MST Development a jejich cílem je vytvořit tisíce nových domovů pro obyvatele Vancouveru.
První národyVe Vancouveru žijí tři místní původní národy, těmi jsou Musqueam, Squamish a Tsleil-Waututh. Město Vancouver se nachází na tradičních územích těchto tří Prvních národů. K této zemi mají zvláštní duchovní, kulturní a ekonomické vazby, které trvají tisíce let. |
Nová čtvrť Senáḵw je ambiciózní. Vyrůstá na pozemcích tzv. Prvních národů, nikoli na pozemcích města Vancouver. Proto spadá pod autoritu původních obyvatel a nevztahují se na něj pravidla pro územní plánování Vancouveru.
Hned na startu se projekty setkaly s kritikou. Propast mezi původními indiánskými obyvateli Vancouveru a moderním rozvojovým městem, je obrovská. „Jak chcete sladit domorodé způsoby žití s výškovými budovami, které mají osmnáct pater?“ poukazovala už před časem na problémy městská radní Colleen Hardwicková. A to budou některé domy v plánované čtvrti ještě vyšší, i více než třicetipatrové, upozorňuji další odpůrci.
Mezi kritiky patřili místní plánovači, politici a zejména obyvatelé Kitsilano Point, vzácné plážové čtvrti sousedící s rezervací. Obyvatelé odmítají především přehnanou výšku budov a narušení charakteru čtvrti. Přetrvává také nedůvěra, zda za touto futuristickou verzi městského života skutečně stojí domorodí lidé.
Podle kanadského publicistického webu Macleans je podtext je jasný: domorodá kultura a městský život, natož rozvoj moderních měst, se nemíchají. Pro samotné domorodé obyvatele je však podobný rozvoj důležitý pro posílení suverenity v zemi. Kanaďané zatím nebyli zvyklí vidět domorodé obyvatele na místech, která jsou společensky, ekonomicky nebo geograficky hodnotná.
„Hospodářský pokrok je nezbytný. Tento rozvoj kombinuje hodnoty Prvních národů Musqueam, Squamish a Tsleil-Waututh a osvědčené postupy při budování města. Je to poprvé, co se První národy spojily s městskou vládou, aby společně navrhly budoucnost nové čtvrti,“ řekl předseda rady Squamish Nation Khelsilem během lednového veřejného setkání.
Projekt jako Senáḵw má vedle ekonomických přínosů posílit i autoritu domorodých obyvatel přímo v jádru kanadského města.
Ve skutečnosti byli domorodci vždy součástí kanadských měst, některá z nich na půdě původních komunit vyrostla. Samotné Senáḵw bylo městem dlouhých domů z cedru dávno předtím, než začal existovat Vancouver. Jeho obyvatelé Squamish byli svědky, jak jejich půda zabírá železnice, dokud je nakonec v roce 1913 nenaložili na čluny a neodvezli pryč.
V poslední době se však domorodé komunity znovu domáhají svých práv. Podle webu Macleans se při tom snaží zohledňovat i další často přehlížené skupiny. Mezi nimi jsou i sociálně slabší. Proto by okolo 250 bytů v v Senáḵw mělo být vyčleněno pro příslušníky národa Squamish a spravováno neziskovou organizací Hiyám Housing.
Na webových stránkách Squamish Nation vláda zdůraznila, že toto nájemní bydlení poskytne ekonomické výhody pro příštích sedm generací občanů. A náčelníci všech tří Prvních národů se shodli, že projekt je klíčový pro současné i budoucí obyvatele regionu.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz