Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Protest zemědělců příští týden nebude, kvůli Ficovi nechtějí jitřit situaci

Zemědělci při protestu projeli Litoměřicemi a před výstavištěm Zahrada Čech předali starostovi města a ředitelce výstaviště chléb a kytici. foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Čeští zemědělci odvolali protest, který se měl konat příští týden ve středu. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát. Nový termín protestní akce zatím nestanovili, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Doležal. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.
  18:19

Zemědělský svaz dnes dopoledne sdělil, že přípravy protestů trvaly velmi dlouho a že s jejich uskutečněním zemědělci nadále počítají. Nový termín bude podle Doležala stanoven podle výsledku jednání s ministry zemědělství a financí.

Už ve čtvrtek odvolaly demonstraci ohlášenou na úterý odbory. Uvedly, že chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Prezident Agrární komory Jan Doležal chtěl, aby akce, která měla původní termín 22. května byla masivní. Už v minulosti komora uvedla, že s protesty bude pokračovat, dokud jí vláda neustoupí v hlavních bodech jejích požadavků. Doposud ale podle ní vláda spíš situaci zemědělců zhoršuje. Spolu s Agrární komorou budou demonstrovat i zástupci Zemědělského svazu ČR a dalších organizací.

„Chování ministra (zemědělství Marka) Výborného dává jasný signál, že pro nás neudělá ani to, co by ho nestálo žádné peníze. Je to jedna velká bída a nezbývá nám nic jiného než se řídit usnesením sněmu Agrární komory, které nám říká, že máme ve druhé polovině května uspořádat protestní akci. Možná má vláda strach s námi mluvit, ale naopak to neplatí,“ uvedl prezident komory. Ministr v reakci uvedl, že postupu nerozumí, snaží se dělat pro zemědělce maximum.

Vedení Zemědělského svazu ČR se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.

Hledáte uplatnění v změdělství? Najděte si novou práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...