Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Peking označil videohry za drogu. Akcie největších čínských vývojářů se propadly

ilustrační snímek foto: Marco Verch: http://foto.wuestenigel.com/esl-extreme-masters-pro-gaming/

Akcie v Číně nadále klesají. Tamní vláda totiž vyvíjí stále větší tlak na vybraná soukromá odvětví. Nyní se nejnovější regulace mohou dotknout také herního průmyslu. Státní média totiž zveřejnila, že čínské úřady mohou zakázat hraní počítačových online her dětem mladším dvanácti let. Podle nich jde o „elektronické drogy“.
  22:29

Hodnota akcií dvou největších čínských firem zaměřujících se na herní průmysl klesla během posledních hodin až o deset procent. Společnost Tencent indexovaná na hongkongské burze se v úterý dopoledne obchodovala o téměř 33 hongkongských dolarů méně než v pondělí, což je v přepočtu asi 90 korun. Jde zhruba o sedmiprocentní ztrátu, informoval o tom server BBC.

Podobně jsou na tom i akcie čínské firmy NetEase, která proti pondělku odepsala téměř osm procent. Investoři tak negativně reagují na zprávy  čínských médií, která hry označila za návykové a za „elektronické drogy“. 

Čínský státní deník Economic Information Daily uvedl, že místní náctiletí jsou závislí na online hraní. Některé z nich podle listu tráví hraním i více než osm hodin denně. „Žádný průmysl se nesmí rozvíjet tak, aby ničil celé generace,“ stálo ve článku státního listu. Ten rovněž volal po tom, aby se předešlo negativním dopadům hraní na děti a jejich dospívání.

Výplach na čínských burzách. Investoři se bojí nových regulací

Nejvíce se opřel do populární hry Honor of Kings, za kterou stojí společnost Tencent. Podle čínského státního média totiž čínští studenti hrají právě tuto hru až příliš často.

Společnost Tencent, která je jedním z internetových gigantů v zemi středu, v reakci na tento článek pouze uvedla, že chystá nová opatření, díky nimž ztíží přístup dětí ke hře i sníží čas, který nad ní stráví. Podobná omezení chystá i u dalších online her. Dětem do dvanácti let třeba zabrání, aby utrácely ve hrách peníze.

Vývojářský behemot Tencent již minulý týden zaznamenal pokles svých akcií poté, co jí stát nařídil ukončit všechny exkluzivní smlouvy se světovými nahrávacími labely. Vláda se tímto způsobem snaží omezit její vliv i v segmentu streamované hudby. Ten společnost momentálně ovládá z osmdesáti procent.

Během minulého týdne čínská vláda oznámila, že se zaměří také na soukromé vzdělávání. Společnostem působícím v tomto odvětví země zakáže zakáže zisk, navyšování základního kapitálu nebo obchodování na burze. I tehdy reagovaly akcie dotčených společností značným poklesem.

Čínské úřady totiž chtějí z firem, které nabízejí například doučování školních předmětů, udělat neziskovky. Důvodem je snaha komunistické strany zvrátit úbytek tamní populace, čehož chce mimo jiné dosáhnout  tím, že udělá vzdělávání dětí dostupnějším.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat