Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Režisérka Šmejdů se bála Ordinace na Nově. Ale její dokument uspěl i tak

Ekonomika

  7:00aktualizováno  7:44
Premiéru měl 18. dubna. Od té doby film nezmizel z veřejného povědomí. Šmejdi režisérky Silvie Dymákové na sebe znovu strhli pozornost veřejnosti. Do hlavního vysílacího času je umístila Česká televize. Dokument si nenechalo ujít 1,2 milionu diváků. "Báli jsme se Ordinace v růžové zahradě, výsledek považuji za neskutečný úspěch," říká Dymáková v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Silvie Dymáková, která za vznikem Šmejdů stojí. foto: MAFRA, František Vlček

Lidovky.cz: V úterý vysílala váš dokument Česká televize a zapnulo si ho na 1,2 milionu diváků. Překvapila vás tak velká sledovanost?
Já jsem nečekala tak velké číslo, i když s kolegy jsme se o tom bavili. Tipovali jsme různé počty a já osobně jsem odhadovala 1,114 milionu diváků. Někteří kolegové mi říkali, že je to strašně troufalý tip, ale já jsem si za tím stála - jinak se odhady pohybovaly kolem 600, 700 tisíc. Docela jsme se báli Ordinace v růžové zahradě, která běžela na Nově - to je hodně silný soupeř. Opravdu výsledek považuji za neskutečný úspěch.

Lidovky.cz: Přibylo po odvysílání filmu ohlasů?
Reakcí bylo od dob, kdy dokument spatřil světlo světa, strašně moc. Nyní se objevila další obrovská vlna. Chodila mi spousta esemesek, facebookové stránky filmu i moje vlastní byly úplně zaplavené. Zhruba do půlnoci jsem se zprávami probírala. Z více než devadesáti procent byly pozitivní, ve smyslu "chceme vám vyjádřit podporu", "stojíme za vámi". Pozitivní odezvy se hrnuly i ze Slovenska, kde film vysílala tamní veřejnoprávní televize.

Snímek z dokumentu Šmejdi

Snímek z dokumentu Šmejdi

Lidovky.cz: Pamatujete si i některou z negativních reakcí?
Před pár dny mě zaujal jeden negativní komentář. Klasicky se navážel do inteligence seniorů, že jsou hloupí. Také je prý film jednostranně zaměřený a my nedokážeme problém dobře posoudit, zároveň hážeme všechny prodejce do jednoho pytle. Také, že nejsem problematiku schopna pochopit, protože jsem hloupá kráva.

Šmejdi ve vysílání

Šmejdi se stali druhým nejsledovanějším pořadem večera, o zhruba 400 tisíc diváků vedla Ordinace v růžové zahradě 2 televize Nova. Ta dosáhla celkem 1,64 milionu diváků.

Lidovky.cz: Očekáváte ještě další reakce? Jak intenzivní budou?
To je pro mě zatím otázka. V tuto chvíli nedokážu odpovědět. Jsem hodně zvědavá na další zprávy, až zase otevřu facebook a e-mail. Každopádně myslím, že se pořád ponesou ve stejném duchu.

Lidovky.cz: Který z důsledků vašeho filmu vás nejvíc potěšil?
Jsem zvědavá na vývoj po promítání Šmejdů v Bruselu v Evropském parlamentu - eurokomišař pro ochranu spotřebitelů pan Neven Mimica se nechal slyšet, že Šmejdi budou mít vliv i na tvorbu evropské legislativy. Já vůbec netuším jak přesně, každopádně na tuto reakci se těším nejvíc.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat