Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Aerolinkám Smartwings a ČSA se rekordně propadly tržby, loni s nimi cestovalo o téměř 82 procent méně lidí

Letadla společnosti Smartwings na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Smartwings na pražském letišti. | foto: Reuters

Praha Letecká skupina Smartwings Group, kam patří značky Smartwings a ČSA, loni přepravila 1,8 milionu lidí. To je meziročně o 81,5 procenta méně. Obří pokles způsobila koronavirová krize, během níž skupině klesly tržby až o 90 procent. Informovala o tom mluvčí skupiny Vladimíra Dufková.

Skupina loni řešila existenční potíže, kvůli nimž rozhodla o propuštění až 600 zaměstnanců. O pomoc žádala i stát. V současnosti společnost využívá mimořádného moratoria pro odklad splátek dluhů.

Na pravidelných linkách a charterových letech pod značkami Smartwings a ČSA skupina přepravila více než 1,3 milionu cestujících, meziročně o 83,7 procenta méně. Dalších 451.000 pasažérů Smartwings přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce. Razantně loni klesl i letový provoz, meziročně o 78,4 procenta na zhruba 13.500 letů.

Začátek loňského roku se přitom pro leteckou společnost vyvíjel dobře, skupina podle generálního ředitele Smartwings Romana Vika původně směřovala k nejlepšímu výsledku ve své historii. Na jaře však místo toho musela čelit bezprecedentní krizi v letectví. „Z důvodu drastického poklesu poptávky zapříčiněné mimořádnými okolnostmi jsme byli nuceni přistoupit k realizaci velmi razantních úsporných opatření a podniknout mnoho zásadních kroků,“ podotkl Vik.

Skupina na jaře zastavila všechny své lety z Česka. Postupně se sice provoz během roku obnovoval, na předkrizovou úroveň se však dosud nevrátil. Na podzim navíc nastalo další rušení letů. Společnost se kvůli propadu tržeb dostala do ekonomických problémů, kvůli kterým žádala o pomoc stát. S vládou konkrétně jednala o půjčce či garanci za úvěr v hodnotě přibližně 900 milionů korun, cílenou podporu však nakonec firma nedostala. V rámci úsporných opatření skupina rozhodla o postupném propuštění až 600 zaměstnanců, tedy skoro čtvrtiny z celkového počtu pracovníků. Týkalo se to pilotů, stevardů i administrativních pracovníků. V závěru loňského léta společnost požádala o mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. To jí umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Odklad v současnosti trvá minimálně do konce února.

„Nyní je zásadním faktorem pro návrat k cestování úspěšné zvládnutí proočkování populace. Naším cílem je být zase významným hráčem na evropském trhu letecké přepravy a konkurenceschopnou leteckou společností,“ dodal Vik.

Skupina loni létala kromě Česka také z Francie, Polska, Maďarska, Slovenska a Kanárských ostrovů. Vedle komerčního provozu se letecká společnost loni na jaře podílela i na převozu zdravotnického materiálu z Číny a repatriaci českých občanů z některých vzdálených míst. Provozní problémy skupina řešila i předloni, tehdy kvůli nucenému odstavení strojů Boeing 737 MAX. Ty by se měly během letošního roku postupně vracet do provozu.

Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....