Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud zamítl v daňové kauze ČKD Praha DIZ všechny návrhy na vazbu

Ekonomika

  12:29
PRAHA - Lidé obvinění v daňové kauze kolem firmy ČKD Praha DIZ budou stíháni na svobodě. Obvodní soud pro Prahu 9 zamítl všech pět návrhů státní zástupkyně na uvalení vazby. Bez dalších podrobností to ve čtvrtek oznámil mluvčí soudu Lukáš Bernat.

Petr Speychal foto:  Michal Šula, MAFRA

Skupina 22 lidí čelí stíhání ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz a z účasti na organizované zločinecké skupině.

Speychal do vazby nepůjde, miliardář je obviněn v kauze společnosti ČKD Praha DIZ

Dvě soudkyně rozhodovaly o návrzích na vazbu od středečního odpoledne. Jako prvního pustil soud na svobodu miliardáře Petra Speychala, někdejšího majitele firmy ČKD Praha DIZ. Jména dalších obviněných, kterým hrozil pobyt ve vazební cele, soud ani státní zastupitelství neuvedly.

Obávali se, že se Speychal bude skrývat

U Speychala se státní zastupitelství obávalo toho, že se bude skrývat před trestním řízením nebo že bude ovlivňovat svědky. Lze předpokládat, že vazební návrhy u ostatních obviněných byly odůvodněny obdobně.

Speychalův právník Josef Monsport ve středu podotkl, že kauza se prověřuje už mnoho let a k ovlivňování svědků ani k útěku nedošlo. Obvodní soud prý podle něj také „vyjádřil jistou pochybnost o konstrukci obvinění“.

Lidem, kteří jsou trestně stíháni od úterka, hrozí pět až deset let vězení. Podnikatele Speychala zadržela policie v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur už v roce 2014. Po podání vysvětlení byl ale propuštěn bez obvinění. O dva roky později provedli protikorupční policisté razii přímo v sídle ČKD Praha DIZ, ani tehdy nikoho neobvinili.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat