Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát by mohl kvůli dopadům koronaviru vstoupit do klíčových firem v problémech, připustil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO). foto: ČTK

Praha - Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.
  20:54

„Teď to není na stole, ale vyloučit se to nedá a myslím si, že pokud by to bylo na stole, tak bychom se měli o to zajímat,“ uvedl Babiš. V rozhovoru pro ČT zmínil, že letecká skupina Smartwings, pod kterou spadají také ČSA, požádala o půjčku. Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně uvedl, že premiér je o situaci dobře informován. „Jsem přesvědčen, že se nějaké řešení stávající situace v kontextu toho, jak se k situaci leteckých společností staví ostatní státy, najde,“ citovala ČT ze Šimáněho textové zprávy.

Podle Havlíčka se v Česku k pomoci strategickým firmám připravují předběžné scénáře, uvedla ČT. „Jakkoliv to dnes není věc, kterou bychom řešili od rána do večera, ale uvědomujeme si, že v určitém čase skutečně k tomu může v rámci jednotek takových společností dojít,“ řekl.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka byly také dřívější podobné krize zneužity k tomu, že stát v ekonomice posílil více, než bylo zdrávo. Vstup státu do velkých soukromých podniků odmítl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Na Twitteru napsal, že případné konkurzní řízení ještě nemusí znamenat zánik společnosti. „Stát si své zdroje musí šetřit na důležitější priority a na pomoc malým a středním subjektům,“ dodal.

Zkrácené vyjádření společnosti Smartwings k informacím v ČT

Společnost Smartwings se ohrazuje proti zcela tendenčnímu vedení diskuse moderátorem v pořadu ČT Otázky Václava Moravce dne 5. dubna 2020, ve kterém moderátor zcela účelově a bez znalostí problematiky globální letecké přepravy a situace koncernu Smartwings poškodil dobré jméno Smartwings Group.

Pan Moravec se v diskusi ČT několikrát sugestivně domáhal odpovědi, zda se má v této době pomáhat společnostem, které měly již před koronavirovou krizí dlouhodobé problémy. K tomu můžeme uvést pouze to, že Smartwings (dříve Travel Service) vykázaly za 22 let své existence pouze jednu ztrátu, a to ztrátu účetní vyvolanou pohybem kurzu dolaru vůči české koruně. Moderátorem Moravcem zavádějící a účelově použitá argumentace byla bez jakékoli pochybnosti vedena snahou zdiskreditovat Smartwings a ztížit tím případná jednání s vedením státu o možné formě pomoci v současné koronavirové krizi, kdy její příjmy v důsledku této epidemie klesly téměř na nulu. Pro úplnost je třeba dodat, že se Smartwings přes obrovské problémy způsobené nedodáním 22 letadel Boeing MAX s touto skutečností velmi dobře vypořádaly.

Jednáním moderátora pořadu ČT bylo poškozeno dobré jméno skupiny Smartwings Group a jeho zaměstnanců, protože v očích veřejnosti v celostátní televizi bylaspolečnost Smartwings prezentována účelově negativně, což má významný dopad nejen na důvěru veřejnosti, ale rovněž i na obchodní činnost společnosti. Smartwings bude po ČT požadovat omluvu a v případě, že omluva nebude uveřejněna v čase a rozsahu, jak bude požadováno,  bude se Smartwings domáhat svých práv všemi dostupnými zákonnými prostředky.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ TECHNOLOG TEXTILIÍ (OD 40.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat