19. června 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Celníci na Vysočině zajistili přes 2000 litrů nezdaněné nafty

Cisterna s naftou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cisterna s naftou | foto: SSHR

JIHLAVA Celníci na Vysočině tento týden při kontrolách zaměřených na vybrané výrobky podléhající spotřební dani zajistili přes 2200 litrů motorové nafty. Případný daňový únik byl vyčíslen na téměř 25.000 korun, oznámila v pátek mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Hana Semorádová.

V pondělí odpoledne zastavili celníci cisternu s českou poznávací značkou na silnici I/38 u Radostína na Havlíčkobrodsku. „Řidič na dotaz co přepravuje, prohlásil, že zboží vyložil a jede prázdný.

1495 litrů motorové nafty

Při kontrole cisterny bylo zjištěno neurčené množství minerálních olejů připomínající barvou a zápachem motorovou naftu. Řidič však nebyl schopen předložit doklady prokazující zdanění výrobků,“ uvedla mluvčí. V areálu celního úřadu celníci látku přečerpali do kontejnerů. Celkem 1495 litrů motorové nafty zajistili a uskladnili v celním skladu.

O den později při kontrole v Jihlavě zastavili celníci další cisternu s českou imatrikulací. Z dokladů nebylo patrné, kdo je vlastník zboží, jaké je jeho množství a zda je zdaněno. Celníci po přečerpání zajistili 757 litrů motorové nafty.

Hlídky celníků podle mluvčí letos odhalily devět případů nelegálních přeprav minerálních olejů. Zajištěno bylo 3100 litrů motorové nafty s únikem na spotřební dani bezmála 34.000 korun. „U tří řidičů celníci objevili, že k pohonu vozidla použili značený minerální olej, takzvanou červenou naftu, která je určena výhradně pro výrobu tepla,“ dodala mluvčí.

V roce 2014 bylo zjištěno osm porušení předpisů, vztahujících se k přepravám minerálních olejů. Zajištěno bylo 1980 litrů červené nafty, 4700 litrů motorové nafty a 36.300 litrů paliva E85, které bylo zajištěno včetně dopravního prostředku. Zabránilo se daňovým únikům ve výši téměř 540.000 korun.

ČTK